Zelenina na podzim? No jasně! 5 tipů co pěstovat a jak

Zelenina na podzim? No jasně! 5 tipů co pěstovat a jak

Podzim může být pro zahrádkáře obdobím, kdy se zdá, že je sezóna na zeleninu u konce. Nicméně existuje několik druhů zeleniny, které můžete pěstovat i v chladnějších měsících. Zelenina na podzim může být nejen chutná, ale také plná vitamínů a minerálů, které je dobré doplnit do těla právě obzvláště takhle před zimou. V tomto článku vám představíme pět druhů zeleniny, které můžete úspěšně pěstovat na podzim a podělíme se s vámi o tipy, jak na to. Jdeme na to!

vegetables-905382_1280

Petržel

Petržel je jedním z nejodolnějších druhů zeleniny, který můžete pěstovat na podzim. Nejenže je plná vitamínu C, vitamínu B a důležitých minerálů - vápník, draslík, železo, ale také má výbornou výraznou chuť. Petržel preferuje chladnější počasí, což z ní činí ideální volbu na podzim. Můžete ji zasít přímo do záhonu a nechat ji růst. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Není skutečně nijak náročná a vydrží i občasné mrazíky, takže vám vydrží na zahradě růst skutečně dlouho.

parsley-261040_1280

Ředkvičky

Ředkvičky jsou rychle rostoucí a chladem odolná zelenina, kterou můžete sklízet během několika týdnů. Jsou plné vlákniny a vitamínu C. Pro pěstování ředkviček na podzim vyberte slunné místo a pravidelně je zalévejte. Můžete je také zasít ve skleníku, kde budou chráněny před extrémním chladem a tak mohou vydržet i celou zimu. Důležitá je hlavně pravidelná zálivka jinak budou extrémně pálivé a málo křehké.

garden-radish-7300875_1280

Salát

Salát je klasikou, kterou můžete pěstovat po celý rok, včetně podzimu. Pokud máte skleník, můžete ho tam pěstovat skutečně celoročně, ale vydrží vám i dlouho do podzimu na záhoně venku. Salát vyžaduje pravidelné zalévání a ochranu před mrazy. Když klesne teplota pod nulu, tak jeho listy začnou strádat a postupně hnít a už není k jídlu.

salad-771056_1280

Pórek

Pórek je zelenina, která se na podzim stává ještě chutnější. Je součástí cibulových rostlin, což znamená, že je odolný vůči chladu. Pórek vyžaduje dostatek vláhy, ale jinak je velmi nenáročný.

leek-1291340_1280

Polníček

Polníček je také skvělou volbou na podzim. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, včetně železa a vápníku. Zásadní je pravidelné sklízení, protože ho to povzbudí k tvorbě dalších listů. Polníček můžete pěstovat na záhonech, ale i v truhlících, které máte umístěné třeba na verandě.

lettuce-264826_1280

Pěstování zeleniny na podzim je skvělým způsobem, jak si zajistit čerstvou a zdravou stravu i během chladnějších měsíců. Vyberte si tyto odolné druhy zeleniny, připravte si zahradu a nechte je růst. S pravidelnou péčí a trochou lásky k zahradničení si můžete vychutnat sklizeň i na podzimním slunci. Budete díky této zelenině plní zdraví, a tak se vám snáze přečká zima plná “rýmiček” a jiných neduhů.