Rostliny kvetoucí na podzim? Ovšem. 5 rostlin 5 návodů na péči

Rostliny kvetoucí na podzim? Ovšem. 5 rostlin 5 návodů na péči

Podzim přináší do zahrady nejen kouzlo měnících se barev stromů, ale také jedinečnou příležitost k ozdobení vaší zahrady květinami, které zazáří až do chladných měsíců. V našem článku o podzimních květinách vám představíme pět nádherných rostlin, které dokážou oživit zahradu i v období, kdy se den krátí a teploty klesají. Vyzkoušíme si jejich různorodé barvy a tvary, a co je důležité, dozvíte se, jak se o ně správně postarat, aby jim vydržela jejich krása do pozdního podzimu.

dahlia-1643808_1280

1. Chryzantémy

Chryzantémy jsou jedny z nejoblíbenějších podzimních květin. Jsou dostupné v různých barvách a tvarech, a to včetně tradičních podzimních odstínů jako oranžová, červená a žlutá. Pokud se o ně postaráte správně, mohou kvést až do prvních tuhých mrazů.


Tip na péči: Chryzantémy potřebují dostatek slunečního světla a dobře propustné půdy. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy a postarejte se o dostatečnou zálivku. Když totiž odstraníte odkvetlé květy, podpoříte tím kvetení nových. To neplatí nejen pro chryzantémy, ale i další květiny ve článku.

chrysanthemums-4530240_1280

2. Jiřiny

Jiřiny jsou krásné květiny s unikátními květy, které mohou ozdobit váš podzimní zahradní design. Mají bohatou paletu barev a mnoho různých druhů, které se liší i tvarem květu.

Tip na péči: Jiřiny preferují o trochu stinější stanoviště než chryzantémy a půdu, která zůstává vlhká, ale dobře odvodněná. Opět pravidelný střih po odkvětu pomůže podpořit nové květy.

flower-197343_1280

3. Zlatobýl

Zlatobýl je květina, která kvete skutečně pozdě na podzim a do zahrady vnáší krásné odstíny žluté - zlata. Jeho květy jsou také skvělým lákadlem pro hmyz, takže budete mít na vaší zahradě živo i na podzim..

Tip na péči: Zlatobýl roste nejlépe na slunném stanovišti. Udržujte půdu vlhkou a odstraňujte odkvetlé květy, aby se podpořil další růst. Půda musí být dobře propustná a počítejte s tím, že je vyššího vzrůstu, takže ho dávejte tak, aby nestínil příliš dalším rostlinám na zahradě, tkeré také potřebují dostatek světla.

autumn-3716515_1280

4. Třapatka

Třapatka je trvalka, která kvete na podzim a její květiny jsou opět oblíbené u včel a motýlů. Dorůstá délky asi 80 cm, což dodá zahradě rozmanitost co do velikosti rostlin a jemně vonící květy vám budou dělat radost až do pozdního podzimu. 


Tip na péči: Třapatka roste nejlépe na slunném až polostinném stanovišti. Je odolná vůči sušším podmínkám, ale pravidelné zavlažování jí prospěje. Zkrátka bez vody to nejde!

flowers-3549331_1280

5. Rozchodník

Rozchodník je sukulentní rostlina s výraznými šťavnatými listy. Vytváří skvělé podzimní aranžmá a je odolný vůči chladnějšímu počasí.

Tip na péči: Rozchodník potřebuje slunné až polostinné místo a písčitou, dobře odvodněnou půdu. Ideální je ho dát na skalku, ale poradí si i v květinovém záhonu. Je to nenáročná rostlina, která vydrží i v hodně suchých podmínkách.

bee-8247093_1280

Podzimní květiny jsou více než jen dekorací do vaší zahrady – jsou znamením, že i když se příroda začíná chystat na zimní spánek, může vaše zahrada stále zářit krásou a barevnou paletou. Výběr z chryzantém, jiřin, zlatobýlů, třapatky a rozchodníků vám umožní vytvořit podzimní ráj, který potěší nejen vás, ale i návštěvy ať už ty lidské či zvířecí. A když budete dodržovat jednoduché tipy na péči, užijete si tuto sezónu plnou půvabných květin a inspirace z přírody. Tak neváhejte a připravte se na podzimní krásu, která zahrady ještě hodně dlouho neopustí!