Nejčastěji kladené otázky

V čem se liší Black Frass od konkurence?

Jednoduše? V kvalitě! Konkurence překupuje frass od ostatních společností jako zbytkový materiál z jejich hmyzí produkce. Optimalizuje na kvantitu. Průmyslově zpracovávaný hmyz, jehož koncovým cílem je výroba chitinu pro průmyslové zpracování nebo krmení dobytka, ryb apod. může mít např. různé druhy syntetické podestýlky nebo používat hovězí masokostní moučku a další problematické vstupy, které se pak samozřejmě projeví i na výstupu - frassu. U nás máte 100% jistotu nejvyšší kvality optimalizované přímo na rostlinnou výživu. Naše larvy potemníka, ze kterých frass získáváme, jsou krmeny výhradně ovocem určeným pro lidi (ovoce bereme ze supermarketů). Toto ovoce je následně umyté a zkontrolované, aby neobsahovalo žádné plísně! Zbylé živiny doplňujeme u hmyzu rostliným šrotem. Podestýlku využíváme výhradně z pšeničných otrub. Díky tomu není jediný okamžik, kdy by hmyz a následně frass mohl přijít do kontaktu s patogeny, chemickými látkami atp. a zaručujeme v tomto ohledu maximální možnou ochranu vašich květin a jejich plodů, kterou jiná česká konkurence, která svůj frass překupuje od ostatních zaručit nemůže.

Vůbec nevím, jak Black Frass použít, máte někde návod?

Samozřejmě. Návod ke stažení a vytištěný najdete zde. Podrobné tipy pak v našem magazínu!

Co dělat s frassem, který nevyužiji, nezkazí se?

Nemějte obavy. Naše sáčky jsou uzavíratelné a nepropustí žádnou vlhkost. Nejsou z papíru a tak se vám ani nerozmočí. Prostě frass zavřete a až ho budete znovu potřebovat, stačí pytlík otevřít a bude takový, jaký jste ho zanechali.

Black Frass prý dokáže také zvětšit mé plody, jak?

Toto je součástí tzv. chitinové reakce rostliny. Rostliny mají schopnost se chránit, ale ke stimulaci reakce musí být přítomen chitin. Součástí chitinové reakce je, že cévnatý systém rostlin se rozšíří, aby se zvýšila translokace živin a dalších sloučenin, které napomáhají její ochraně. Živiny cestují rychleji oběhovým systémem, aby vyrostly silnější větvičky a stonky. Zvýšený tlak turgoru tlačí metabolity skrze kořeny a listy, aby potlačily rostlinné patogeny a choroby. Výsledkem této imunitní reakce je, že rostliny jsou od kořenové zóny ke špičce listu silnější a jsou schopny plněji vyjádřit svůj fenotyp. Díky tomu nejen že jsou schopny se lépe bránit, ale i mít i větší nosnost = větší ovoce.

Jednodušeji řečeno - zdravé rostlině se zdravým oběhem se lépe daří!

Odkud berete hmyz? Je z EU nebo z Asie?

Všechen hmyz je výhradně český a množíme si ho u nás na své vlastní farmě. Stejně tak i hmyz je chován na naší vlastní farmě.

Co konkrétně váš Black Frass obsahuje, že je to dobré hnojivo?

Black Frass osahuje všechny makro- a mikroživiny s vysokým obsahem přírodního křemíku a velmi nízkým obsahem sodíku a chloridů. Dusík v Black Frasu je převážně organický dusík (NH2). Díky extrémně vysoké kvalitě Black Frassu nemá prakticky žádný amoniakální dusík (0,11 %) nebo dusičnanový dusík (0,02 %), což znamená, že Black Frass lze používat po celou dobu života rostliny – od začátku až po květy – bez obav z vytvoření hermafroditů.

Black Frass dále obsahuje draslík, který je 100% rozpustný. Fosfor je z 50 % rozpustný, přičemž 50 % čeká na chelát. Poměr vápníku a hořčíku je 1:4. pH je 5,9. Organická hmota je 90 %, obsah uhlíku je 42 % a poměr uhlíku k dusíku je 11:1.

Black Frass obsahuje nepředstavitelných více než 6 bilionů jednotek v kolonii na gram každé funkční skupiny prospěšných bakterií (heterotrofní, nitrifikační, fosforečné solubilizátory a pseudomonády), degradátory celulózy, utilizátory chitinu, améby, bičíkovce a ciliáty, stejně jako desítky tisíc rostlinně prospěšných biologických kolonií a skupin, které se nenacházejí v žádném jiném produktu.

Black Frass také obsahuje jedinou rostlinou stravitelnou formu chitinu, který způsobuje, že rostlina vytváří enzym chitinasu, biopesticidní enzym, který štěpí chitin na dusík a chitosan, biofungicid, který zabíjí moučnivku a plíseň, ranou a pozdní plíseň a šedou plíseň. Chitináza zabíjí háďátka živící se kořeny a veškerý hmyz žvýkající rostliny. Zabíjí také komáry plísní do 24 hodin po jediné aplikací postřikem.

Je chitin pro člověka v hnojivu nebezpečný?

Jednoduše - není. Pro člověka je chitin v podstatě formou vlákniny. Je nestravitelný. Tím pádem tělem projde a nijak ne nerozkládá a nezanechává po sobě žádné stopy. Naopak mnohé studie prokazují jeho benefity. I tak ale nedoporučujeme Black Frass jíst :-) Samotný chitin zde nefunguje jako jed, ale jako hmyzí repelent. Hmyz přirozenou cestou odpuzuje, nechutná jim. Rostlina ale dokáže část chitinu vstřebat a vytvořit tzv. chitinázu. Ta už je pro hmyz jedovatá, protože narušuje jeho trávící soustavu. Většinu hmyzu nezabije. Když to řeknem trochu dětsky, začnou je bolet bříška a utečou. Člověk se ale chitinázy bát nemusí. Je běžnou součástí rostlin už milióny let, co rostliny vedle hmyzu žijí a používají ji jako součást své obrany.

Jak mohu svoji objednávky zaplatit?

Platit u nás můžete kartou online, přes ApplePay či na dobírku. 

Jaké druhy dopravy mohu využít?

Balíček vám doručí společnost Zásilkovna, a to buď do jednoho z odběrných míst či boxů, anebo přímo k vám domů.

Mohu někde koupit váš hnůj v kameném krámě?

V tuto chvíli pouze na našem e-shopu, ale rozšíření prodeje o síť distributorů je jedním z našich cílů.

Potřebuji vás kontaktovat, kde?

Můžete nás kontaktovat přímo na hnojim@blackfrass.cz nebo na telefonu 739 464 842.