Připravte zahradu na zimu pro bujný růst na jaře

Příprava zahrady na zimu pro bujný růst na jaře

Když se blíží chladné měsíce a zahrada pomalu usíná, nemusíte se vzdávat svých zahrádkářských snů a plánů. Právě naopak, nyní máte výjimečnou příležitost připravit svou zahradu na zimu tak, aby mohla v nadcházející sezóně rozkvést v plné kráse.

Stejně jako zahrádkáři se připravují na zimu i zemědělci. Na podzim zaorávají do půdy velké množství živin, aby byla na jaře plná energie pro nově vysazené plodiny. Právě nyní je ta chvíle, kdy i vy můžete připravit vaše malé “pole” v podobě záhonu na chladné dny a posilnění před zimním spánkem! Pusťte se do toho!

Hnojení před zimou

Hnojení na podzim je důležité, protože rostliny před zimou potřebují dostatek živin k uložení a tvorbě kořenového systému. Správné hnojení na podzim může pozitivně ovlivnit růst rostlin v příštím roce a pomoci jim lépe přečkat zimu. Zde je několik tipů, které rostliny neopomenout na podzim pohnojit. Ideálně naším Black frass.

Trávník: Trávník je dobré na podzim přihnojit hnojivem, aby lépe přečkal zimu a na jaře se rychle zotavil.

Ovocné stromy a keře: Ovocné stromy a keře je třeba pohnojit, aby měly v dalším roce krásné květy a plody. Důležité je po podání hnojiva stromy pořádně zalít, aby se hnojivo dostalo i ke kořenům, které jsou ve větší hloubce.

Cibuloviny: Jistě je pěstujete kvůli krásným květům, a přesně proto je třeba je pohnojit. Z hnojiva si živiny nasají do cibulek a díky tomu přečkají zimu v plné síle a na jaře budou mít nádherné květy.

Bylinky: Bylinky jako rozmarýn, tymián a šalvěj můžete přihnojit na podzim, aby měly dostatek živin pro zimní období. Můžete použít kompost či náš Frass.

Při hnojení se snažte dodržet doporučené dávky na obalu hnojiva a postupujte podle pokynů. Přehnojení může být stejně škodlivé jako nedostatek živin. S naším Frassem se ho ale díky jeho organickému složení bez plniv bát nemusíte. 

DOPORUČUJEME

Další tipy

  • Uklizení zahrady: Odstraňte uschlé části rostlin, v některých případech dejte pryč celé rostliny. To se týká záhonů s okurkami či rajčaty. Shrabejte listí, které by mohlo přitahovat škůdce nebo plísně.
  • Řez stromů a keřů: Již v průběhu sezóny či teď na podzim proveďte řez dřevin. Odstraňte nemocné či poškozené větve. To pomůže rostlinám přežít zimu a podpoří jejich zdravý růst v příštím roce. Také snížíte povrch, na kterém se může držet sníh a pod jehož vahou mohou větve prasknout či se deformovat.
  • Zavlažování: Před prvním mrazem důkladně zalijte všechny rostliny. V zimě je všechna voda v pevném stavu, a tak ji rostliny nemohou kořenovým systémem přijímat, potřebují si tedy vytvořit dostatečné zásoby, aby jim vydržely po celé zimní období.
    Pokud máte na zahradě zavlažovací systémy, ze všech vypusťte vodu, jinak by mohly popraskat, jak v nich zamrzne voda.
  • Mulčování: Pokryjte záhony mulčem, což pomůže izolovat kořeny rostlin a udržet teplotu půdy stabilní. Ochrání je to před největšími výkyvy teploty a zároveň to pomůže zadržet vodu.
  • Přezimování rostlin: Možná máte na zahradě rostliny, které potřebují zazimovat, protože by venku nepřežili. Umístěte je tedy buď do skleníku, kde je o něco tepleji či je dejte do sklepa. Případně některým možná postačí, když je přikryjete netkanou textilií.
  • Příprava trávníku: Poslední sečení trávníku by mělo být provedeno nižším nastavením sekačky. To pomůže zabránit vytvoření plísní na vlhké trávě v zimě. A nezapomeňte shrabat listí, jak již bylo zmíněno.
  • Plánování na další sezónu: Přemýšlejte o tom, co byste chtěli v příštím roce pěstovat. To vám umožní připravit si semena a plány pro budoucí zahradničení.

tulips-3365630_1280

Zahrádkářský rok je cyklem plným změn, a příprava na zimu je jeho nezbytnou součástí. Když se však probouzí první jarní sluneční paprsky a sníh pomalu taje, oceníte veškerou práci, kterou jste věnovali zahradě na podzim.

Vaše pečlivě připravená zahrada vás odmění svým krásným kvetením, šťavnatou zeleninou a zdravým trávníkem. Tak vzhůru do toho!

DOPORUČUJEME