Ztráta sklizně: Jak minimalizovat ztrátu plodů nebo zeleniny během pěstování

Ztráta sklizně: Jak minimalizovat ztrátu plodů nebo zeleniny během pěstování

V přírodě je cyklus života neustále v pohybu. Slunce vychází a zapadá, roční období se střídají a každý rok se dočkáme nové úrody. Každé zrnko, které zasejeme do půdy, je jedinečným zázrakem. Skrze péči, trpělivost a čas se malé semínko promění v bohatý plod, který slouží k výživě. Ale co když tato sklizeň není tak úspěšná, jak bychom si přáli? Co když se naše ovoce a zelenina dostanou do potíží?

pexels-matt-barnard-9936557

Ochrana před škůdci

Ano, škůdci jsou jedni z největších nepřátel, kterým musíme čelit při pěstování ovoce a zeleniny. Rostliny mají mnohé mechanismy jak se před škůdci bránit. My ale máme také metody, jak se bránit a rostlinám ještě více pomoci. Je to boj, ale je to boj, který můžeme vyhrát pomocí přírodních pesticidů a lze využít i naše hnojivo Black frass, které má repelentní účinky. Stejně tak některé rostliny mají repelentní účinky - kopr, levandule a řada dalších. Vysaďte je tedy mezi rostliny, které chcete před škůdci ochránit a zároveň si uvařte koprovku :)

Co se stane, když se škůdců nezbavíte? Záleží o jakého škůdce se jedná. Můžete mít jablka či třešně prolezlé červíky či mít rajčata napadená mšicemi. Mšice sají živiny z rostliny a ta se tím oslabuje, takže bude úroda podstatně menší. Plody se také mohou všelijak pokroutit, ztratit chuť a podobně. Jak vidíte, je skutečně dobré se vždy škůdců co nejdříve zbavit, ideálně jim předcházet, by vůbec k napadení rostlin nedošlo.

Správná zálivka

Představte si, že jste rostlina a vaše kořeny sahají hluboko do země, hledajíce zdroj života - vodu. Někdy je zde hojnost, jindy nedostatek. Bez správné zálivky byste nemohli přežít.

Zálivka je jedním z nejdůležitějších aspektů zahradničení, který často podceňujeme. Jak rozpoznat, kdy je správný čas zalévat, jak správně zalévat a jak často, jsou klíčové otázky, kterými se musíme zabývat. Každá rostlina má jiné nároky na vodu, proto, než se rozhodnete nějakou pěstovat, důkladně si nastudujte, jak se o ni starat. Na druhou stranu rostlina vám to vždy řekne, stačí ji vyslyšet. Pokud má svěšené listy, je na čase ji zalít.

Jestliže zálivku zanedbáváte, rostlina je oslabená často ji napadnou škůdci, což jí věru nepomůže. Bude mít co dělat, aby vůbec přežila, a tak bude úroda malá či vůbec žádná.

Pokud ale chcete úrodu plodů skutečně velkou, tak zalijte stromy, rybízy a další rostliny, tak měsíc před sklizní. Pořádně. Plody se nacucají vodou a budou pak chutné, velké a šťavnaté.

garden-gd1b30b430_1920

Ochrana před chladem

Na jaře se často stává, že si stromy myslí: “Už určitě bude teplo, vím to.” Nasadí tedy plno květů, ale pak najednou přijde mrazík a všechny květy spálí. V ten okamžik jste právě přišli o celou úrodu. Zabalte tedy stromy do netkané textilie, která je před jarními přízemními mrazíky ochrání. Hlavně meruňky jsou opravdu náchylné a potřebují dostatek vaší pozornosti v jarních měsících, abyste jim pomohli květy udržet.

Do netkané textilie můžete zabalit i celé záhony se sazenicemi zeleniny či existují vaky, do kterých můžete jednotlivé rostliny obléct. 

Správné hnojení

Rostliny, stejně jako lidé, potřebují vyváženou stravu, aby mohly růst a být zdravé. Hnojení je tedy zásadní pro zajištění potřebných živin. Ale představte si, že jste na dietě a někdo vám dává jen sladkosti. To by nebylo dobré, že? Stejně tak rostliny potřebují správné hnojivo, které jim poskytne vše, co potřebují. Vyváženost to je ten základ. Proto doporučuje organická hnojiva. Mají od všech minerálů kousek, a tak budou mít vaše rostliny dostatek všeho. Navíc se uvolňují postupně, takže budou mít vaše rostliny stále co k “jídlu”.

Pokud nebudete hnojit, tak se rostlina rozhodne, že si živiny začne šetřit, což znamená, že plodů bude méně a budou i méně výživné. Navíc se může stát, že příští rok rostlina nezaplodí vůbec. 

Prořez stromů

A nakonec, ale rozhodně ne méně důležité, je prořezávání stromů. Představte si, že jste strom s mnoha větvemi a každá větev chce růst a růst. Ale pokud byste nechali všechny větve růst, jak chtějí, strom by investoval všechny živiny do růstu a žádné do tvorby plodů. Proto je prořezávání tak důležité, zbavíte strom větví, které nejsou důležité a akorát se strom vyčerpává, když do jejich růstu investuje energii. Zároveň se koruna prosvětlí a k plodům bude proudit více světla, tedy dříve uzrají.

pexels-zen-chung-5529011_1

Závěrem, pěstování plodů a zeleniny je cesta plná výzev. Ale s pravými nástroji a znalostmi můžeme minimalizovat ztráty a těšit se z úrody, která je výsledkem naší lásky a péče.

Tak co říkáte, jste připraveni pustit se do toho se mnou a naučit se, jak se vyhnout ztrátě sklizně? Pojďme na to!