Zahrada bez chemie: Alternativní přístupy k ochraně rostlin před škůdci a chorobami

Zahrada bez chemie: Alternativní přístupy k ochraně rostlin před škůdci a chorobami

Čas od času se stane, že se z vaší zahrady stane jedno velké bojiště. Pokud chcete mít úrodu, tak to musíte být právě vy, kdo tuto bitvu vyhraje. Když ale použijete k útoku chemii, mohou být následky mnohem větší než jen smrt škůdce, ale nepřežije vůbec nic. Ukažme si tedy alternativy, jak se před škůdci a chorobami uchránit.

Přirození predátoři škůdců rostlin

Přilákejte ptáky na svou zahradu pomocí budek a krmítek a oni vám pomohou s likvidací hmyzu a hlavně housenek, které ohrožují vaši úrodu. Pokud vás trápí mšice, zkuste si udělat si malou procházku, posbírat larvy slunéček a umístit je mezi napadené rostliny. Slunéčka se pak postarají o jejich likvidaci. Pokud je vaše zahrada dostatečně velká, můžete si pořídit i indické běžce. Ti se postarají o odstranění slimáků, které se chtějí najíst vašich okurek. A možností je ještě mnohem více.
Co když ale nic nezabírá? Pojďme se podívat na postřiky bez chemie.

Rajčatová nať

Rajčata patří mezi lilkovité rostliny neboli se řadí do jedovaté skupiny rostlin. Proto je lze využít k ochraně před škůdci.

Během období, kdy jsou bělásci nejaktivnější, může být účinným řešením právě postřik výluhem z rajčatové natě. Pro přípravu výluhu namočte dvě hrsti natě do dvou litrů vody na několik hodiny a pak postříkejte rostliny neředěným výluhem. Přípravkem můžete také postřikovat koruny stromů a zeleninu jako ochranu proti škodlivému hmyzu.

pexels-clinton-weaver-16485814

Na molice dubovým listím

Odvar z listů dubu působí účinně proti molicím: zalijte několik desítek dubových listů litrem vody a nechte je vyluhovat 24 hodin. Následně je nechte vařit přibližně 30 minut. Potom co odvar vychladne, tak ho přefiltrujte, přidejte smáčedlo v podobě mýdla a můžete začít stříkat.

Vysázejte rostliny, které odpuzují hmyz

Existuje několik rostlin, které mohou být užitečné při odpuzování různých škůdců ve vaší zahradě. Zde je seznam rostlin a jaké škůdce odpuzují.

  1. Kopr: Kopr je známý tím, že odpuzuje běláska zelného. Vysazení kopru poblíž zelných rostlin může pomoci odradit tyto škůdce a chránit vaše zelí, kedlubny, saláty a další.
  2. Křen: Křenu se obloukem vyhýbá mandelinka bramborová. To znamená, že výsadba křenu poblíž brambor může pomoci zabránit napadení mandelinkou.

grass-g7d91973ba_1920

  1. Lichořeřišnice: Lichořeřišnice větší je známá svými odpuzovacími účinky proti mšicím. Vysazení lichořeřišnice poblíž rostlin náchylných na mšice může pomoci omezit jejich přítomnost.
  2. Máta: Máta má odpudivý účinek na dřepčíky a běláska, což jsou škůdci, kteří rádi navštěvují zeleninové záhony. Máta by mohla být vhodnou volbou pro ochranu vaší zeleniny a zároveň má i léčivé účinky a můžete si ji přidat i do pití. Je plná vitaminů.
  3. Levandule: Levandule je známá svou vůní, která může odrazovat býložravé ploštice. Pokud máte problémy s těmito škůdci, zvážte výsadbu levandule poblíž postižených rostlin. Zároveň ji milují včely a čmeláci.

pexels-david-bartus-1131406

Je důležité si uvědomit, že i když tyto rostliny mají odpuzovací účinky na určité škůdce, nemusí být stoprocentně účinné ve všech situacích. Je vždy vhodné kombinovat tyto přírodní metody s dalšími opatřeními, jako je správná péče o rostliny, preventivní opatření a pravidelné kontrolní prohlídky zahrady.