Jsou organická hnojiva skutečně lepší?

Jsou organická hnojiva skutečně lepší?

Dnes se podíváme na téma - organická hnojiva. Zeptejte se kohokoliv ze zahrádkářské komunity nebo farmářů a pravděpodobně uslyšíte, že organická hnojiva jsou nejlepší. Ale jsou opravdu lepší než minerální hnojiva? V dnešním článku se podíváme na to, co je organické hnojivo, jaké jsou jeho typy a zda mohou přinést větší výnosy než minerální hnojiva. Také se zaměříme na další výhody organických hnojiv.

work-gb08a58cd5_1920

Co to je organické hnojivo?

Představte si, že jste na farmě. Slunce svítí, ptáci zpívají a ve vzduchu je cítit vůně země. Kolem vás je stovky rostlin, každá toužící po živinách, které potřebuje k růstu. Jak jim to můžeme poskytnout? Právě tady vstupují do hry organická hnojiva a naše hnojivo Black frass, o kterém si povíme více za chvíli.

Organické hnojivo je termín používaný pro hnojivo získané z rostlinných nebo živočišných zdrojů. Obsahuje živiny, které rostliny potřebují k růstu, a zároveň pomáhá zlepšovat strukturu půdy a její schopnost udržet vodu. Co dělá organická hnojiva tak jedinečnými, je fakt, že se skutečně jedná o přírodniny.

Jaké jsou druhy organických hnojiv?

Organická hnojiva se vyrábějí z různých zdrojů a každý typ má své vlastní výhody. Mezi nejoblíbenější patří kompost, chlévský hnůj, zelené hnojivo neboli hnojivo z rostlinných zbytků. To vše můžete na záhony dávat přímo či v upravené granulované formě.

Kompost je asi nejznámější a nejvíce využívaný. Je to směs organických materiálů, jako jsou listí, tráva, kuchyňský odpad a další, které se rozkládají a vytvářejí bohatou, tmavou půdu, plnou živin. Někdy ale nemusí kompost snažit a je třeba hnojivo i koupit.

pexels-matthias-zomer-422218

Mohou organická hnojiva přinášet větší výnosy než minerální hnojiva?

To je otázka, která se objevuje často a její odpověď může být komplikovaná. Na jednu stranu, mnoho studií ukázalo, že organická hnojiva mohou přinášet výnosy srovnatelné s minerálními hnojivy a někdy i vyšší. Na druhou stranu, výnosy mohou být nižší v prvních letech přechodu z minerálních na organická hnojiva, protože půda potřebuje čas, aby se přizpůsobila novým podmínkám. Obecně lze ale říci, že je skutečně lepší sáhnout po organických hnojivech.

Další výhody organických hnojiv

Kromě potenciálu pro vysoké výnosy, organická hnojiva nabízí řadu dalších výhod. Přispívají k zlepšení půdní struktury, zvyšují schopnost půdy vázat vodu a podporují růst půdních mikroorganismů, které jsou klíčové pro zdravý ekosystém půdy. Navíc jsou obnovitelné, šetrné k životnímu prostředí a mohou pomoci zlepšit biodiverzitu.

Zkrátka se postarají o vše, co rostliny potřebují a stačí je už jen občas zalít.

Výhody Black frass

Frass je naše sypké organické hnojivo, které se získává prosetím substrátu z chovu moučných červů. Také je možné ho získat například při chovu cvrčků. Lze ho tedy popsat jako hmyzí výkaly z chovů v čistých a certifikovaných podmínkách.

Má mnoho výhod:

  1. Je skutečně účinné a obsahuje vyvážený poměr živin
  2. BIO složení ideální pro bezpečné hnojení
  3. Má repelentní účinky, které odpuzují všechny škůdce
  4. Hnojivo je bez jakéhokoliv zápachu

Všechny další informace o hnojivu najdete ve článku Proč zvolit naše organické hnojivo black frass.

47_organicke-hmyzi-hnojivo-black-frass-500-g

Závěrem, ať už jste zkušený zahradník nebo začínáte, organická hnojiva mohou být skvělou volbou pro vaše rostliny. Jsou šetrná k životnímu prostředí, podporují zdraví půdy a mohou přinést výnosy srovnatelné s minerálními hnojivy. Tak proč to nezkusit?