Péče o trávník: Tipy pro zelený a zdravý trávník

Péče o trávník: Tipy pro zelený a zdravý trávník

Pojďme se ponořit do zelené jungle a říct si všechny aspekty péče o trávník. Bez ohledu na to, jestli jste zkušený zahradník nebo úplný začátečník, doufáme, že zde najdete něco užitečného. Takže zapomeňte na své starosti, uvolněte se a připojte se k nám na cestě za perfektním zeleným a zdravým trávníkem.

pexels-rovenimagescom-949584

Příprava půdy a výběr travní směsi

Pokud chceme mít zdravý trávník musíme začít na samém počátku. Péče o něj začíná už daleko předtím, než se první stéblo trávy objeví na povrchu. Příprava půdy je nezbytným předpokladem pro zdravý trávník. Představte si to jako přípravu půdy před stavbou domu – pokud je půda nekvalitní, nebude ani dům stát pevně. S trávníkem je to stejné. Před výsevem půdu pořádně prokypřete, pohnojte a zbavte se všech plevelů. Následně ji srovnejte a nechte odležet dva týdny.

Travní směs je další důležitou částí procesu. Ne každá tráva je stejná. Některé druhy lépe snášejí stín, jiné slunce. Některé potřebují více vody, jiné jsou schopné přežít i v suchých podmínkách. Také zvažte jestli se jedná o trávník, řekneme na okrasu, či trávník, po kterém se bude každou chvíli chodit a budou si na něm hrát děti a běhat psi. Existují totiž travní směsi, ve kterých jsou druhy trav odolné na sešlap.
Možností je hromada, a proto je důležité zvolit směs, která bude odpovídat všem vašim nárokům. A pak už stačí jen zasít. Dobré je na závěr plochu trochu uválcovat, aby se semena dostala pořádně do kontaktu s půdou. Mohla začít kořenit a přijímat z půdy živiny.

Zalévání trávníku

Zalévání je pro trávník stejně důležité jako dech pro člověka. Ale jak často a kolik vody trávník potřebuje? To závisí na mnoha faktorech, jako je druh trávy, typ půdy, počasí a roční období. Obecně platí, že trávník by měl dostávat dostatek vody, aby půda byla v hloubce 15 cm vlhká. V létě může trávník vysychat skutečně rychle, a tak, pokud neprší, je třeba ho zalévat klidně každé tři dny. Záleží samozřejmě i na množství vody. Když se trávník pořádně prolije, může se zalévat i méně často.

Sekání trávníku & První seč

Sekání trávníku může být pro někoho povinností, pro jiného relaxační aktivitou. Jak často a jak nízko sekat? Měli byste vaši trávu sekat pravidelně, ale nikdy ji nesekat příliš nízko, aby nedošlo k poškození trávníku. Optimalizací sečení zajistíte, že bude váš trávník vypadat jako zelený koberec. Pokud ho budete sekat příliš nízko, tak začne žloutnout, protože bude extrémně rychle vysychat a nebude schopen správně fungovat, co se týče zpracování živin.

První seč. Poprvé jste se rozhodli posekat svůj trávník. Skvěle! Dávejte pozor, protože trávník není ještě kompaktní a snadno se poničí. První seč také nemůžete udělat hned na 2-3 cm jako obvykle, ale nechte trávník delší 6 až 10 cm, dokud pořádně nezhoustne.

pexels-magic-k-6728926_1

 

Hnojení trávníku

Hnojení trávníku je jako poskytnutí vitamínů. Trávník potřebuje živiny pro růst a odolnost vůči stresu. Hnojivo poskytuje tyto živiny a pomáhá udržovat zdravý a silný trávník. Ale pozor, vše s mírou. Příliš mnoho hnojiva může být pro trávník spíše škodlivé. Dojde k přehnojení a trávník zežloutne ještě rychleji, než kdybyste ho půl roku nezalévali. 

Při sekání travní hmoty odebíráme trávu a spolu s tím zbavujeme prostor živin. Ty je nutné dodávat, doporučuje se minimálně třikrát ročně (na jaře, v létě a na podzim). Důležité je dodat hlavně ty nejdůležitější živiny, mezi které patří dusík, fosfor a draslík.

Ochrana trávníku před škůdci a pleveli

I když je váš trávník zdravý a silný, může být ohrožen škůdci, chorobami a plevely. Proto je důležité být připraven a přijmout opatření, která váš trávník ochrání. Řekli jsme si, že je žádoucí trávník zalévat, nesmí se to ale přehnat. Pokud bude trávník podmáčený, tak snadno podlehne plísni sněžné, bílému povlaku na povrchu trávníku.

Na zahradě se můžete také potkat s krtkem. Ten vám váš zelený koberec pěkně rozryje. Boj s ním je náročný. Jedna z možností je pořídit si kočku. Můžete se s tím také zkrátka jednoduše smířit a aspoň využít krtince. Celé je nabrat do kýble, zeminu dát do truhlíků a pak do nich vysadit třeba ředkvičky či africké kopřivy na okrasu. Nám se na zahradě osvědčilo zapíchnout na několik míst větrníky. Jak se otáčí ve větru, dělá to vibrace, které se přenáší až dolů k zemi a dále se roznáší půdou. Vibrace krtek zachytí a myslí si, že po zahradě stále někdo chodí, ať už člověk či kočka. Děsí ho to, a tak raději odejde.

Pokud chcete mít skutečně krásný zelený koberec, kde nebude sedmikráska, jetel ani pampeliška, tak se nevyhnete troše chemie. Účinné jsou herbicidy Bofix a Travin. 

V trávníku se vám také mohou tvořit místa s mechem. Tento problém snadno vyřešíte, pokud se budete o trávník správně starat a udržovat neutrální pH. Jestli problém s mechem přetrvává, tak i ten lze zničit trochou chemie. Dávejte ale pozor, aby aspoň několik dní po něm pak nechodili vaši domácí mazlíčci (psi, kočky), protože chemikálie může škodit jejim pacičkám, začnou si je olizovat a látka se jim dostane i do těla. Či zvolte ochranu, která je friendly pro vaše miláčky.

pexels-sebastian-coman-travel-3662361

Takže, jste připraveni na cestu za dokonalým trávníkem? Jsem si jistý, že to zvládnete! Nezapomeňte, že péče o trávník není sprint, ale maraton. S trochou trpělivosti a péče se z vašeho trávníku stane záviděníhodná zahrada.