Největší nepřátelé zahrady: Na co si dát pozor a jak se bránit

Největší nepřátelé zahrady: Na co si dát pozor a jak se bránit

Existuje jedno malé tajemství, které vám zahrádkáři obvykle neřeknou. I když zahrada může být zdrojem nekonečné radosti, někdy nás může i pěkně potrápit.

Hmyz jako škůdce rostlin

Housenky bělásků

Naše první kategorie nepřátel zahrady je hmyz. Viděli jste někdy jak bělásek nebo mšice ničí vaše rostliny? Tak víte, že skutečně není o co stát. Bělásci jsou motýli, kteří se živí nektarem z květů. Jsou krásní. Jejich housenky ale mohou způsobit značné škody na rostlinách tím, že sežerou listy sazenic a to do posledního lístečku.

pexels-petr-ganaj-6658228

Mšice a mravenci 

Mšice jsou další škůdci, kteří mohou způsobit velké škody na rostlinách. Sají šťávu z listů a stonků, čímž rostliny oslabují. Tito malí vetřelci se mohou rychle množit a pokud nebudou rychle odstraněni, mohou způsobit vážné škody až smrt plodin.

Pozor si dávejte i na mravence. Jsou neškodní, ale milují tzv. medovici, kterou mšice vypouští ze zadečku, a tak se o ně starají, chrání je před slunéčky a o to víc se mšice množí a škodí.

Molice a obaleč jablečný

Molice jsou dalšími škůdci, které byste měli mít na paměti. Mohou způsobit značné škody na zelenině ale i keřích a stromech. Stejně tak obaleč jablečný napadá stromy. Je jedním z nejznámějších a nejvíce obávaných škůdců v ovocných zahradách. Larvy obaleče jablečného se živí dužninou plodů, což vede k jejich zničení.

Slimáci

Naší další kategorií nepřátel jsou slimáci. Tito pomalí zlotřilci jsou pro některé zahrádkáře noční můrou. Slimáci se živí listy rostlin a mohou způsobit značné škody, pokud nejsou včas odstraněni. Pokud jsou sazenice ještě malé, zvládnou je klidně zlikvidovat za jednu jedinou noc.

pexels-omar-ramadan-5111948

Jak se bránit před nezvanými návštěvníky

Jak vidíte, zahrada může být skutečným bojištěm. Ale nezoufejte! Existuje řada způsobů, jak těmto škůdcům čelit. Od použití přírodních pesticidů, přes fyzické bariéry, až po tvrdou chemii. Takže i přes všechny ty nepřátele, zahrada může být stále naším malým rájem na zemi.

Pravidelná kontrola

Pravidelně prohlížejte své rostliny a vyhledávejte příznaky škůdců, jako jsou skvrny, poškozené listy, výkaly nebo cokoliv jiného, co se vám nějakým způsobem nezdá. Časná detekce je klíčová pro rychlou a účinnou obranu. Opatrnosti není nikdy nazbyt. 

Prevence

Udržujte své rostliny zdravé a silné prostřednictvím správného hnojení, dostatečného zavlažování a vhodného prostoru pro růst. Zdravé rostliny mají větší odolnost vůči škůdcům. Stejně jako my lidé, když se udržujeme fit v dobré kondici, tak máme vyšší imunitu a je tak těžší chytit bacil. 

Fyzické odstranění

Pokud zasáhneme včas, tak někdy nemusí být nutná chemie, ale stačí zkrátka ruční práce. Drapnu slimáka za pačesy a hodím ho k sousedům, stejně tak housenku běláska, která si zrovna pochutnává na listech kedlubny. 

Co když je ale napadení velké?

Přirození predátoři

Nalákejte na zahradu ptáky budkami či krmítky a oni se vám postarají o housenky všemožného hmyzu, které vám požírají úrodu.
Pokud se potýkáte s mšicemi, jděte se projít, nasbírejte larvy slunéček a dejte je na napadené rostliny. Slunéčka se vám už o ně postarají.

Jestliže máte velkou zahradu, můžete si také pořídit indické běžce. Ti se vám zase postarají o armádu slimáků, která vám chce pomoci od všech okurek, co máte.

pexels-manuel-torres-garcia-9952426

Chemická ochrana

V případech, kdy jsou škůdci příliš silní a jiné metody se neosvědčují, může být zapotřebí použít chemické přípravky. Je důležité však dodržovat pokyny a doporučení výrobce a používat chemikálie s rozmyslem a ohledem na životní prostředí. Postřiků je celá řada a záleží na konkrétní situaci. Existují také postřiky, které neškodí domácím mazlíčkům.

Zjednodušeně máte přehled zde:

Mšice - Mospilan

Housenky běláska - Karate proti housenkám

Molice - Mospilan

Obaleč jablečný - Karate proti housenkám

Slimáci - Granulax

pexels-ron-lach-10557894

Někdy to může být dřina, je třeba mít i trochu štěstí, ale jistě se vám podaří boj vyhrát. Držíme palce! Hlavně se nenechte odradit prvním neúspěchem.