Královny podzimní zahrady: Trvalky, které zazáří na konci sezóny

Královny podzimní zahrady: Trvalky, které zazáří na konci sezóny

Podzim, ta čarovná doba roku, kdy příroda předvádí svou ohromující paletu barev, je také ideálním obdobím pro pěstování krásných trvalek. Jak se léto schyluje ke konci, tyto rostliny se probouzejí k životu a rozkvetou na plno, dodávají vaší zahradě nezapomenutelný podzimní nádech. V tomto článku se podíváme na pět nádherných trvalek, které okouzlí vaši podzimní zahradu svými květy a zajímavými listy. A to není vše – ukážeme vám, jak se o ně starat, aby vaše zahrada zářila až do příchodu zimy.

phlox-1505259_1280

1. Svíčkovec

Svíčkovec je krásnou trvalkou pro pozdní léto a podzim. Květy jsou drobné ale krásné a zkrátka svítí sytými barvami jako plamínek svíčky. Rostlina je velmi nenáročná na péči a upřednostňuje polostinná stanoviště s vlhkou půdou. Svíčkovec přiláká motýly, včely a čmeláky, což je navíc přínos pro biodiverzitu vaší zahrady.

flowers-4431739_1280

2. Záplevák

Zápleváky jsou klasikou podzimní zahrady. Tato rozmanitá skupina trvalek nabízí nespočet odrůd s květy různých tvarů a barev. Můžete si vybrat odstíny od světle žluté přes oranžovou až po sytě červenou, což vám umožní vytvořit okouzlující kvetoucí aranžmá. Zápleváky preferují slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Pravidelné zalévání je klíčem k jejich úspěšnému růstu.

helenium-7332972_1280

3. Sadec

Sadec, latinsky Eupatorium cannabinum , je ideální volbou pro suchá a slunná místa ve vaší zahradě. Tato trvalka vytváří husté porosty a na konci léta rozkvétá velkými květenstvími tvořenými z hromady malých kvítků namačkaných vedle sebe. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která snese chudou půdu a nepotřebuje častou zálivku. Sadec může být také výbornou volbou, pokud chcete na zahradu nalákat motýly a celou řadu dalšího hmyzu.

hemp-agrimony-6718594_1280

4. Dlužicha

Dlužicha je trvalka, která má nejen krásné květy ale je taky velmi atraktivní díky svým listům. Její listy nabízejí různé odstíny zelené,fialové, nebočervené, což z ní činí výbornou rostlinu pro barevné kombinace v zahradě. Dlužicha preferuje polostinná až stinná stanoviště a vlhkou, dobře odvodňovanou půdu. Když odkvete je třeba květenství ostříhat, čímž docílíte, že vykvetou další květenství.

purple-bells-8047616_1280

5. Plamenka 

Plamenka, trvalka babiček opět nabývá na své popularitě. Není div, kvete na podzim a září svými býlími květy s červenými středy. Tato trvalka je jednou z nejodolnějších rostlin a snáší různé půdy a podmínky. Může být vysazena na plné slunce nebo v polostínu a bude stále kvést až do pozdního podzimu. Pokud se vám podaří dát jí zabrat je možné ji snadno rozmožit, protože roste jako o život a brzo se zase vzpamatuje.

phlox-1525589_1280

Jak o ně pečovat?

Všechny tyto trvalky vyžadují minimální údržbu. Pravidelně odstraňujte zvadlé květy a suché listy, abyste podpořili nový růst a bohaté kvetení. Zalévejte podle potřeby, ale dejte pozor, aby půda nebyla příliš mokrá, což by mohlo způsobit hnilobu kořenů i listů. Přiměřeně! Rostlina si řekne, kdy potřebuje zalít, stačí ji věnovat trochu pozornosti a bedlivě sledovat, jestli nevadne či jinak nestrádá.

phlox-5060609_1280

Podzimní zahrada může být plná překvapení a nádhery, pokud víte, jaké trvalky vybrat a jak o ně pečovat. Svíčkovce, zápleváky, sadce, dlužichy i plamenky můžete zařadit mezi královny podzimní zahrady, které zazáří na konci sezóny. Ať už si vyberete kteroukoli z těchto rostlin, budete odměněni nádherným podzimním vzhledem vaší zahrady. S minimální péčí budou kvést až do příchodu zimy, připomínajíce vám krásu a půvab této sezóny. Nezapomeňte však na pravidelné odstraňování zvadlých květů a suchých listů, abyste podpořili nový růst a kvetení. Takže, vyrazte ven a vytvořte si podzimní zahradu plnou krásy a barev. Nikdy není pozdě!