Parádní tipy jak se postarat o stromy a keře na podzim

Parádní tipy jak se postarat o stromy a keře na podzim

Podzim přináší s sebou zvláštní krásu do zahrad a venkovních prostor. Stromy a keře hrají významnou roli v tomto přírodním divadle, a právě na podzim můžete pro ně udělat mnoho. Zde je několik tipů, jak se postarat o stromy a keře na podzim, tak aby v co nejlepší kondici přečkaly zimu a mohly pak zase dělat radost po zbytek roku.

Prořezávání peckovin

Na podzim je ideální doba na prořezávání peckovin, jako jsou třešně, meruňky, broskvoně či višně. Odstranění větví, které se staly nemocné nebo poškozené, pomůže těmto stromům udržet zdraví a podpoří budoucí růst. Důležité je vždy ránu po řezu správně ošetřit, zamazat vhodným přípravkem, aby se do ní nedostaly patogeny. Používá se na to například stromový balzám.

apricot-tree-4041938_1280

Shrabaní listí

Shrabání listí se týká stromů jen okrajově, ale je to velmi důležité. Listí, které ze stromů či keřů opadá je nutné shrabat- Zabrání se tím šíření plísní a také se uvolní prostor pro trávu, aby mohla sílit a pak v plné síle přečkat zimu.

Sázení stromů a keřů: 

Podzim je také vhodný čas na sázení stromů a keřů, pokud nejde o teplomilné druhy jako jsou magnolie či fíkovníky (ty na podzim raději nesázíme, bylo by to pro ně příliš náročně a počkáme s nimi až do jara).  Můžete zvážit výsadbu stromů s krásným podzimním zbarvením listů, jako je javor dlanitolistý. Javor dlanitolistý na podzim očaruje svými teplými odstíny od oranžové až po sytě červenou.

japanese-maple-1892821_1280

Hnojení a mulčování na podzim

Podzim je ideálním časem pro přidání organického hnojiva, jako je kompost či naše Black frass, kolem stromů a keřů. To dodá půdě potřebné živiny a stromy nebo keře je budou moci čerpat a připravit se tak na dlouhé zimní období. Dále je vhodné na zem kolem stromů a keřů aplikovat mulč, což pomáhá udržet vlhkost a chrání kořeny před mrazem. Snížíte tak riziko, že u vašich dřevin dojde k úhoně.

Ochrana před zvěří

Pokud máte problémy se zvěří, jako jsou srnky, mějte na paměti, že na podzim mohou začít okusovat kůru stromů a pokračovat s tím samozřejmě i v zimě. Sníží se jim množství potravy a tak jim vaše ovocné stromy přijdou po chuti. Použití ochranných opatření, jako jsou barvy, spreje či pletivo mohou pomoci ochránit vaše stromy i keře.

Zálivka

Přes zimu je všechna voda v podobě ledu, a tak jsou dřeviny v podstatě na poušti, nemají k vodě přístup. Zalijte je tedy na podzim co nejvíce, aby si co nejvíce vody uchovaly v kořenovém systému a v pořádku se dožily jara, kdy bude vody zase dostatek.

wire-mesh-3308896_1280

S těmito jednoduchými postupy můžete pomoci stromům a keřům přežít podzim a zimu a také zajistit, že vaše zahrada bude i na podzim krásná a zdravá. Nezapomeňte, že pravidelná péče o stromy a keře je klíčem k zachování krásy vaší zahrady po celý rok.