Jak pěstovat a hnojit rybíz a angrešt

Jak pěstovat a hnojit rybíz a angrešt

Rybíz a angrešt jsou oblíbené ovocné keře, které lze snadno pěstovat na malých i velkých zahradách. Tyto keře jsou ceněny pro své chutné plody, bohaté na vitamíny a minerály. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahrádkář, tento průvodce vám poskytne všechny potřebné informace pro úspěšné pěstování rybízu a angreštu.

currant-550600_1280

Výběr správné odrůdy

Při výběru odrůdy rybízu a angreštu je důležité zvážit vaše klimatické podmínky a osobní preference.

 1. Rybíz:
  • Červený rybíz: Odrůdy jako 'Franken Wonder' nebo 'Jonkheer van Tets' jsou známé pro své sladké a kyselé plody, ideální pro džemy
  • Černý rybíz: Odrůdy jako třeba 'Titania' mají výraznou chuť a jsou bohaté na vitamín C, vhodné pro různé šťávy.
  • Bílý rybíz: Odrůdy jako 'Blanka' jsou jemnější a méně kyselé, ideální na dezerty.
 2. Angrešt:
  • Bílý angrešt: Odrůdy jako 'White Smith' nebo 'Hinnonmaki Grün' jsou známé pro své sladké a šťavnaté plody.
  • Červený angrešt: Odrůdy jako 'Hinnonmaki Red' nebo 'Captivator' mají sladkou chuť a jsou ideální pro přímou konzumaci.

gooseberry-176450_1280

Příprava půdy

Správná příprava půdy je klíčová pro zdravý růst rybízu i angreštu. Tyto keře preferují dobře propustnou, mírně kyselou až neutrální půdu, která je dostatečně humózní.

 1. Odplevelení: Před výsadbou odplevelte plochu, kde budete keře pěstovat.
 2. Zkypření půdy: Půdu zkypřete co nejvíce do hloubky, aby kořeny měly dostatek prostoru pro růst.
 3. Hnojení: Do půdy zapracujte kompost nebo naše organické hnojivo Black frass, které dodá potřebné živiny.

Výsadba rybízu a angreštu

Keře sázíme ideálně na podzim, možnost je i na jaře. Postup výsadby je následující:

 1. Rozestupy: Ať už rybízové či angreštové keře se sází cca metr a více od sebe. Záleží na odrůdě. Některé jsou hodně vzrůstné a je třeba je dát dál od sebe jiné méně.
 2. Hloubka sázení: Keře sázejte tak, aby kořenový krček byl mírně pod úrovní půdy v případě rybízů. Co se týče angreštů, zasaďte je tak hluboko, aby byly všechny kořeny pod zemí a k tomu ještě cca 5 cm stonku.
 3. Zalévání: Po výsadbě rostliny důkladně zalijte. Díky tomu se zemina dostane hled do kontaktu s kořeny keřů a budou moci začít čerpat živiny a vodu.

Péče o rybíz a angrešt

 1. Zálivka: Rybíz a angrešt není třeba nijak zvlášť zalévat. Pokud jsou již plně zakořeněné stačí jim déšť. Jediné kdy je dobré je zalít velmi důkladně je, když mají zelené plody. Když jsou zality v tento okamžik tak se plody nacucají pořádně vodou a jsou pak velmi chutné a pořádně šťavnaté. Jestliže je sucho je pak dobré je zalít také důkladně v době kvetení, aby neopadaly květy. Zalévejte je ráno nebo večer, aby se minimalizovala ztráta vody odpařováním.
 2. Mulčování: Mulčování posekanou trávou či kůrou pomáhá udržovat vlhkost v půdě, zabraňuje růstu plevelů a chrání kořeny před mrazem. Pokud se vám do mulčování nechce, tak aspoň keře okopávejte.
 3. Prořezávání: Pravidelné prořezávání je klíčové pro zdravý růst a bohatou úrodu. Odstraňujte staré, poškozené a křížící se větve. Dejte keřům tvar, který bude dostatečně provzdušněný, aby plody neplesnivěly a zároveň se k plodům dostane dostatečné množství slunečných paprsků a budou rychleji dozrávat a budou šťavnatější.

fruit-8160703_1280

Hnojení rybízu a angreštu

Správné hnojení je klíčové pro zdravý růst a bohatou úrodu.

 1. Před výsadbou: Před výsadbou zapracujte do půdy kompost nebo dobře vyzrálý hnůj, případně dostatečné množství hnojiva Black frass.
 2. Během růstu: Keře přihnojujte naším organickým hnojivem, které obsahuje důležité živiny a podporuje růst kořenů. Ideální je posypat povrch zeminy do vzdálenosti cca 0,5m kolem keře v tenké vrstvě a následně motyčkou či hráběmi lehce zapravit hnojivo do substrátu. Živiny se z něj pak budou postupně uvolňovat ke kořenům rostliny.

Prevence a řešení problémů

Rybíz a angrešt mohou být náchylné k různým chorobám a škůdcům.

 1. Prevence: Dodržujte správné zásady pěstování, odstraňujte staré listy, dejte rostlinám dostatek vláhy a živin. Díky tomu budou silné a snáze budou čelit chorobám a škůdcům. Naše hnojivo Black frass lze také využít jako postřik na list. Ten funguje jako repelent proti škůdcům. Je dobré postřik opakovat, aby se zvýšila jeho efektivita.
 2. Postřik: Pokud se přece jen vyskytne nějaký škůdce je důležité si ho všimnout včas. Pravidelně tedy rostliny kontrolovat, jak si vedou. Při včasném zásahu je dobré využít postřik na list z našeho Black frass, je ale třeba zvýšit dávku (viz. dávkování u zakoupeného hnojiva). Jestliže je ale výskyt škůdců příliš velký, je bohužel žádoucí využít nějakého z chemických postřiků.

Sklizeň rybízu a angreštu

Rybíz a angrešt sklízejte, když jsou plody plně zralé. U rybízu zralost poznáte dle chuti, u angreštu nejen dle chuti, ale také budou plody hezky měkké, jak jsou plné chutné šťávy. Sbírejte plody opatrně, abyste nepoškodili rostlinu. Plody ihned zkonzumujte nebo uskladněte v chladničce, případně z nich udělejte výborný džem.

gooseberry-5340197_1280

Pěstování rybízu a angreštu může být velmi uspokojivé, pokud dodržíte několik základních pravidel a postupů. Nezapomínejte na správnou přípravu půdy, pravidelnou péči o keře a správné hnojení. Doufáme, že vám tento průvodce poskytne užitečné rady jak na pěstování těchto keřů. Ať vám to roste!