Jak pěstovat a hnojit jahody

Jak pěstovat a hnojit jahody

Pěstování jahod může být velmi příjemnou zábavou a zpestřením času. Jahody jsou oblíbené pro svou sladkou chuť a zároveň bohatý obsah vitamínů. Může se zdát, že jsou poměrně náročnější na péči, ale pokud dodržíte několik základních pravidel, tak se jich péče hodně usnadní a urychlí. Tento článek vás provede všemi kroky, které jsou nezbytné pro úspěšné pěstování a hnojení jahod. Hned na úvod přejeme, ať Vám to roste!

fragaria-vesca-855375_1280

Výběr správné odrůdy

Prvním krokem k úspěšnému pěstování jahod je výběr správné odrůdy, která se hodí pro vaše klimatické podmínky a potřeby. Existují tři hlavní typy jahod:

 1. Jednouplodící jahody: Plodí jednou ročně, obvykle na začátku léta. Zaplodí sice jednou, ale úroda je skutečně vysoká. Patří sem oblíbené odrůdy jako “Karmen” nebo “Senga Sengana”.
 2. Stáleplodící jahody: Tyto jahody plodí průběžně celou sezónu, ale vždy v jeden okamžik mají plodů jen pár. Příkladem jsou odrůdy “Selva” a Portola”.
 3. Měsíční jahody: V podstatě se jedná o stáleplodící jahody, ale vyznačují se malými jahůdkami, které mají velmi intenzivní chuť. Někdy se jim také říká lesní jahody, protože se jim velmi podobají. Nejsou ale však z lesa, ale samozřejmě lidmi vyšlechtěné.

wild-strawberry-5332677_1280

Příprava půdy

Půda je základem úspěšného pěstování jahod. Jahody vyžadují dobře propustnou půdu plnou živin. Mají rády pH neutrální až mírně kyselé. Postup půdy přípravy zahrnuje:

 1. Odplevelení: Před výsadbou důkladně odplevelte plochu, kde budete jahody pěstovat.
 2. Zkypření půdy: Půdu zkypřete do hloubky minimálně 30 cm, aby kořeny měly dostatek prostoru pro růst.
 3. Hnojení: Do půdy zapracujte kompost nebo organické hnojivo, například hnůj, aby byla půda bohatá na živiny. Ideální volbou je i naše hnojivo Black frass. Dodá živiny, strukturu a funguje jako repelent proti škůdcům.

Výsadba jahod

Jahody je ideální sázet na podzim, pokud to ale zapomenete udělat je možné některé odrůdy vysadit i na jaře. Úroda ale bude menší. Postup výsadby je následující:

 1. Rozestupy: Sazenice sázejte do sponu 20-45 cm mezi rostlinami dle vybrané odrůdy a 30-35 cm mezi řadami.
 2. Hloubka sázení: Jahody sázejte tak, aby srdíčko rostliny (místo, kde se setkává kořenový systém s listy) bylo na úrovni půdy. Pokud je srdíčko příliš hluboko, může rostlina zahnívat, a pokud je příliš vysoko, mohou kořeny vysychat. Hlavně nesmí být srdíčko zcela zasypané půdou. Jahodám to extrémně nesedí.
 3. Zalévání: Po výsadbě rostliny důkladně zalijte. Díky tomu se půda dostane ihned do přímého kontaktu s kořeny a rostliny mohou hned čerpat živiny a vláhu, kterou potřebují.

Péče o jahody

 1. Zálivka: Jahody potřebují pravidelnou zálivku, zejména v době kvetení a tvorby plodů. Zalévejte je ráno nebo večer, aby se minimalizovala ztráta vody odpařováním a nedošlo k popálení listů.
 2. Mulčování: Mulčování slámou či čímkoliv jiným pomáhá udržovat vlhkost v půdě, zabraňuje růstu plevelů a chrání plody před kontaktem se zemí. Díky tomu nemohou plody čerpat z půdy vlhkost a je menší šance, že začnou plesnivět.
 3. Odstraňování květů: U nově vysazených jahodníků je vhodné první rok odstraňovat květy, aby rostlina věnovala energii růstu kořenového systému. Není to ale samozřejmě podmínkou a můžete si užívat chutných plodů hned první rok.
 4. Šlahouny: Jahodník se rozmnožuje šlahouny. Nemusíte si proto kupovat sazenice jahod, když bude třeba vyměnit rostliny za nové, ale zkrátka si nové rostliny vypěstujete sami. Stačí nechat nové rostliny na šlahounech na růst, nechat je zakořenit do květináče, když jsou ještě spojeny s mateřskou rostlinou a když mají dostatek vlastních kořenů, aby mohly čerpat živiny, tak teprve šlahoun odstřihneme.

Hnojení jahod

Správné hnojení je klíčové pro zdravý růst a bohatou úrodu jahod. Proto bychom na něj neměli zapomínat a dát mu náležitou pozornost.

 1. Před výsadbou: Před výsadbou zapracujte do půdy kompost nebo dobře vyzrálý hnůj. Lze si namíchat i substrát na míru. Jahody mají rády propustný substrát, takže můžete smíchat kompost s trochou písku a pro dostatek živin přidat Black frass.
 2. Během růstu: Pokud jste Black frass zamíchali přímo do substrátu při jeho výsadbě, vydrží rostliny dlouho bez hnojení, pokud ale nikoliv, je třeba je pravidelně přihnojovat. Jahody lze i v této fázi hnojit naším hnojivem Black frass či jiným organickým hnojivem. Doporučujeme ale frass, protože na rozdíl od jiných organických hnojiv nesmrdí.

Prevence a řešení problémů

Jahody mohou být náchylné k různým chorobám a škůdcům.

 1. Prevence: Dodržujte správné pěstitelské postupy, jako je střídání plodin a pravidelné odstraňování starých listů, které mohou být zdrojem chorob. Nejčastěji se doporučuje mít jahody na záhoně 4 roky a pak je vyměnit za jinou plodu. Je to ale velmi individuální. Jako prevence proti škůdcům doporučujeme Black frass, protože má repelentní účinky proti nim.
 2. Ošetření: V případě napadení škůdci nebo chorobami použijte šetrné prostředky na ochranu rostlin, abyste minimalizovali negativní dopady na životní prostředí. Existují různé přírodní postřiky, záleží o jakého škůdce se zrovna jedná. Velmi účinný je například nimbový olej. Pokud není napadení ještě příliš velké je skvělou variantou postřik na list z našeho Black frass. Je ale žádoucí pro dostatečný efekt opakovat postřik několikrát. Jestliže je ale napadení již opravdu velké, tak se někdy musí člověk bohužel uchýlit k chemii.

Sklizeň jahod

Jahody sklízejte, když jsou plně zralé a mají sytou červenou barvu. Sbírejte je opatrně, abyste nepoškodili rostlinu. Po sklizni plody ihned zkonzumujte nebo uskladněte v chladničce. Bez chladu vydrží čerstvé jen velmi krátkou dobu. Opět je to ale hodně ovlivněno odrůdou jahodníku. Po sklizni odstraňte vše, co na rostlině nemá být - uschlé listy, plesnivé či zaschlé jahody a podobně. Dopřejte jahodníkům důkladnou péči, oni se vám za to odvděčí zase v příští sezóně.

strawberry-plant-1576825_1280

Pěstování jahod může být velmi uspokojivé, pokud dodržíte několik základních pravidel a postupů. Nezapomínejte na správnou přípravu půdy, pravidelnou péči o rostliny a správné hnojení. Doufáme, že vám tento průvodce poskytnul užitečné rady a tipy pro úspěšné pěstování jahod ve vaší zahradě. Šťastné zahradničení!