Jak pěstovat a hnojit maliník a ostružiník

Jak pěstovat a hnojit maliny a ostružiny

Maliny a ostružiny jsou oblíbené ovocné keře, které se vyznačují svou chutí a bohatstvím na vitamíny. Správná péče o ně může zajistit bohatou úrodu. Tento průvodce vám poskytne veškeré potřebné informace pro úspěšné pěstování a hnojení malin a ostružin, aby i začátečník mohl dosáhnout skvělých výsledků. Nebojte se není to až taková věda. Tak se do toho pojďme pustit!

raspberries-3454504_1280

Výběr správných odrůd

Maliny

 • Červené odrůdy: Červených malin je skutečně mnoho různých odrůd například 'Polka' nebo 'Bohéme'. Ať už si vyberete jakoukoliv odrůdu, všechny budou mít skvělou chuť. Vybrat si odrůdu dle chuti, je prakticky nemožné. Všechny jsou zkrátka stejně výborné. Vybírejte proto odrůdu dle stanoviště, kam chcete maliny umístit. 
 • Žluté odrůdy: Žluté odrůdy se více rozplývají na jazyku, zatímco červené víc drží pohromadě. Jinak jsou ale opět velmi chutné. Patří sem například odrůdy ‘Valentina’ či ‘Blondy’.
 • Černé odrůdy: Mají velmi specifickou chuť, která nechutná malinově, ale tak nějak po svém velmi výrazně. Jsou ale jinak na chuť skutečně velmi dobré. Navíc jsou skutečně velmi výnosné a jeden keř má skutečně hodně plodů.

Ostružiny

 • Trnité odrůdy: Patří sem například ostružiník ‘Gazda’, který skutečně hodně plodí, má poměrně velké plody a navíc jsou velmi slaďoučké. Řadí se sem i odrůda ‘Prime Ark 45’, která má oválné plody, které jsou skutečně velké a dokonce nemá ani příliš ostnů.
 • Beztrnné odrůdy: Velmi populární je odrůda 'Navaho' či ‘Asterina’. Jsou oblíbené díky snadné sklizni a vysoké úrodě. Plody jim dozrávají postupně, a proto budete mít vy i děti co zobat po celé léto.

berry-3513546_1280

Příprava půdy

 1. Odplevelení: Odstraňte veškeré plevele z místa, kde budete pěstovat keře. Plevel by bral zbytečně rostlinám živiny a vláhu.
 2. Zkypření půdy: Půdu zkypřete do hloubky 40 cm ideálně rýčem a následně motyčkou.
 3. Hnojení: Přidejte kompost nebo organické hnojivo, jako je hnůj nebo ideálně náš Black frass, pro zlepšení půdní struktury a dodání živin. Maliník či ostružiník bude na daném místě velmi dlouho, a proto je důležité, aby měl skutečně kvalitní substrát kolem sebe a mohlo se mu tedy dlouho dařit na dané lokalitě.

Výsadba malin a ostružin

Nebojte se maliny a ostružiny zasadit o něco hlouběji než v jakém stavu jste je zakoupili. Ať jsou skutečně všechny kořeny plně pod zemí. Následně je důkladně prolijte, ať mají do začátku dostatek vláhy a mohou co nejdříve začít prosperovat a růst. Díky pořádné zálivce se navíc zemina hned dostane do přímého kontaktu s kořeny a ty budou moci hned začít čerpat živiny.

raspberries-3475443_1280

Péče o maliny a ostružiny

 1. Zálivka: Pravidelně keře zalévejte. Často jim stačí jen to, co naprší, ale při kvetení a tvorbě plodů jim to stačit nemusí. Květy by mohly začít odpadávat stejně tak potom plody. Navíc chcete, aby plody byly pořádně nacucané vodou a tedy hezky pěkně šťavnaté.
 2. Opora: Keře se někdy mohou lámat pod tíhou plodů či pod svou svou vlastní vahou. Navíc se mohou také zlomit ve větru. Je proto důležité jim poskytnout oporu, ke které keře vyvážete, abyste jejich polámání předešli. Budou se hezky držet vzpřímené a budou mít dostatek světla, aby jim mohli rychle dozrávat plody.
 3. Střih: Keře plodí na výhonech, které jsou dva roky staré. Dle toho musíte jednat v případě střihu rostlin. Staré výhony, které už odplodily zastřihněte a díky tomu, budou moci růst výhony, které ještě neplodily a v dalším roce budou mít plnou plodů.

Hnojení malin a ostružin

Před výsadbou je důležité zapracovat do půdy kompost nebo dobře vyzrálý hnůj, což zajistí dostatečnou zásobu živin pro mladé rostliny. Lze využít i náš Black frass. Ten, je ale pak hlavně dobré využít během růstu, aby keřům dodal dostatek živin po celou dobu sezóny. Lze hnojit i tak, že na jaře se aplikuje hnojivo s vysokým obsahem dusíku, které podpoří růst nových výhonů a zajistí silné a zdravé rostliny a následně po sklizni je vhodné přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku, což pomáhá rostlinám regenerovat a připravit se na další sezónu. Pokud ale využijete naše Black frass, které má vyvážené množství živin, které se průběžně uvolňují, budou mít keře přesně to, co zrovna potřebují v každý okamžik svého vývoje. Díky pravidelné hnojení naším hnojivem si zajistíte nejen bohatou úrodu, ale také zdravé a odolné rostliny, které lépe odolávají chorobám a škůdcům.

Prevence a řešení problémů

 1. Prevence: Když budete keře, ať už maliníku či ostružiníku pravidelně kontrolovat zda nemají škůdce či choroby a budete jim věnovat náležitou péči, tak mnohým problém předejdete. Vyvazováním jednotlivých výhonů předejdete plísni a hnojením naším Black frass, které má repelentní účinky na škůdce se vyvarujete mnohým breberkám, které na keřích jistě nechcete.
 2. Postřik: V případě výskytu škůdců ihned zasáhněte a využijte naše hnojivo Black frass způsobem “postřik na list”. Postřik aplikujte opakovaně a díky tomu je vysoká šance, že se škůdců zbavíte, jestliže není ještě napadení příliš velké. Pokud ale napadení škůdci je skutečně značné, nevyhnete se využití chemického postřiku. Které jsou bohu dík a zároveň bohužel velmi účinné. Zbavíte se tedy opravdu všech škůdců, ale zároveň i hmyzu, který nijak neškodí a naopak ho třeba na keřích chcete. Proto je důležité rostliny pravidelně kontrolovat a skutečně včas zasáhnout.

Sklizeň malin a ostružin

Sklízejte plody, když jsou plně zralé. Poznáte to dle barvy a i tím, že jsou hezky měkoučké. Nečekejte ale zase příliš dlouho, protože plody mohou začít plesnivět. Plody ihned zkonzumujte nebo uskladněte v chladničce, aby déle vydržely.

fruit-6576710_1280

Pěstování malin a ostružin může být velmi uspokojivé, pokud dodržíte několik základních pravidel a postupů. Nezapomínejte na správnou přípravu půdy, pravidelnou péči o keře a správné hnojení. Doufáme, že vám tento průvodce poskytne užitečné rady a tipy pro úspěšné pěstování malin a ostružin ve vaší zahradě. A zkrátka ať vám chutná!