Nepříznivé klimatické podmínky: Jak se vyrovnat s extrémními teplotami, suchem nebo vlhkostí

Nepříznivé klimatické podmínky: Jak se vyrovnat s extrémními teplotami, suchem nebo vlhkostí

Vstupte do světa zahradničení a klimatických výzev. Naše zahrady, ty tiché oázy klidu, jsou klíčovými hráči v bitvě s měnícím se klimatem. Práce na zahradě již není jen o pěstování květin pro jejich krásu nebo zeleniny pro jejich výživu - je to také o zachování rovnováhy naší planety. Ale jak se vyrovnat s nástrahami, které nám přináší nepříznivé klimatické podmínky? Jak se lze vyrovnat s extrémními teplotami, suchem nebo vlhkostí na naší zahradě?

pexels-james-frid-1097016

Jak se vyrovnat s extrémním suchem

Začněme s úprkem před suchem. Je to nemilosrdný nepřítel, který bere zemi živiny a suší kořeny. Jak se tedy s tímto problémem vypořádat? První krokem je shromažďování dešťové vody. Sudy, vysokoobjemové nádrže, dokonce i staré vaničky mohou sloužit jako nádoby pro zachytávání dešťové vody. Zkrátka využijte na maximum ten zázrak přírody v podobě deště. A pamatujte, že nezaléváme, dokud to není nezbytně nutné. Přemokření totiž může napáchat také pěkné škody, takže v klidu můžete vodou šetřit. 

I vaše rostliny se musí učit, jak přežít v drsných podmínkách, tak je nenechávejte závislé na pravidelném zalévání. Samozřejmě určitou zálivku potřebují, ale na určitý nedostatek vody jsou schopné si zvyknout. 

Skvělým nástrojem je také mulčování a okopávání. Mulč chrání půdu před vysycháním a zároveň brání růstu plevelů. Okopáváním také zabráníte, aby se voda z půdy příliš vypařovala, zároveň se díky němu zlepší její struktura.

mulch-g768b8ba11_1920

Jak se bránit přílišnému vlhku

Co když je problémem opak? Co přemokření? Představte si, že jste v dešti bez deštníku a nemůžete najít úkryt. Vaše zahrada se může cítit stejně zoufale. Zde přichází na řadu vyvýšené záhony s drenáží. Představte si je jako malé ostrovy, kde mohou vaše rostliny najít útočiště před povodněmi. 

A pokud žijete v kraji, který je skutečně bohatý na srážky, můžete zvážit vertikální pěstování. Rostliny díky tomu nebudou listy přijímat tolik vlhkosti z půdy, a tak nebudou plesnivět. Naopak vzduch, který kolem nich bude proudit, je bude vysoušet.

Když prší, sledujte kudy voda teče, kde se hromadí a těmto místům věnujte zvýšenou pozornost. Vytvořte kanály, kudy bude moci voda odtéct z vaší zahrady pryč. Dělejte drenáže či směřujte vodu tam, kde vám tolik nevadí. Nebo ji využijte a schovejte si ji až přijde sucho, jak už jsme zmínili - do sudů, kýblů, starých vaniček.

Co dělat, když je chladno

Chladné počasí je další výzva, kterou musí zahrada překonat. Zde přichází na řadu jako ideální varianta skleník. Skleník je jako teplý kabát pro vaše rostliny, který je chrání před mrazem. Chladno bývá hlavně na jaře, takže buď skleník či vysaďte zeleninu o pár týdnu později, když bude teplo už i venku, ne jen ve skleníku. 

pexels-alexandra-folster-16873285

Pokud nemáte skleník, vše můžete přikrýt netkanou textilií. Toto je obzvláště užitečné pro mladé sazenice, které potřebují dodatečnou ochranu, protože jsou více náchylné a ještě se neumí tak účinně chránit před nepříznivými podmínkami. Netkanou textilii můžete hodit přes celý záhon či existují návleky z netkané textilie, které dáte na jednotlivé rostliny.

Horké počasí

A konečně, jak se vyrovnat s horkem? Stínění je zde klíčové. Představte si to jako slunečník, který kryje vaše rostliny před silnými slunečními paprsky. Skutečně můžete použít slunečník, ale předpokládáme, že ten si chcete nechat spíše pro sebe, proto opět můžete použít netkanou textilii či různé síťové materiály. Můžete takhle přikrýt do netkané textilie i celý skleník a zastínit ho, aby se vám v něm v extrémním horku všechny rostliny neuvařily. 

A samozřejmě, ujistěte se, že každá rostlina na vaší zahradě má dostatek vláhy. Zalévejte hlavně večer, což dá rostlinám čas do sebe vodu pořádně nasát a pak budou mít sílu vysokým teplotám lépe čelit.

pexels-pixabay-256643

Tak už neváhejte vstoupit do světa zahradničení a klimatických výzev. Je to svět, který vyžaduje moudrost, trpělivost a odhodlání. Ale výsledek - krásná, živá zahrada, která je odolná vůči nepřízním počasí - za to rozhodně stojí.