Dětská zahrada: Nápady a projekty pro zábavnou a vzdělávací zahradu pro děti

Dětská zahrada: Nápady a projekty pro zábavnou a vzdělávací zahradu pro děti

Zahrada je pro děti místem, kde mají neomezené možnosti k objevování, bavení se, učení se novým věcem a k rozvíjení své představivosti. Zahradu lze proměnit v úžasné hřiště plné inspirativních aktivit, které děti nejen zabaví, ale také je poučí o přírodě a životě kolem nás. Zahrada je místem, kde děti mohou experimentovat, být kreativní a získávat praktické dovednosti. Co vše lze s dětmi na zahradě podniknout? V dnešním článku si ukážeme pár tipů.

Místo pro ptáčky

Ptáci jsou pro děti fascinující stvoření. Jejich zpěv, pestrobarevné peří a různorodé chování jsou nevyčerpatelným zdrojem zábavy a učení. Proto pro ně vytvořte vhodné místo. Budky, krmítka a pítka jsou zaručeným návodem jak ptáky na zahradu dostat. Můžete je společně s dětmi vyrábět, zdobit a umístit na vhodná místa. Vždy dětem pečlivě vysvětlujte, co, proč a jak děláte, aby se naučily chápat souvislosti. Krmítku děláte stříšku, protože jinak zrní promokne a začne plesnivět. Budka má malý vchod, aby se do něj nedostala kočka a tak podobně. 

Děti pak budou moci sledovat, jak ptáčci přilétají, jak se krmí, koupají se a jak každou chvíli vletí do budky. Nejdříve s materiálem na stavbu hnízda a následně se zobáčkem plných různých červíků pro mladé. 

Dětem můžete také pořídit dalekohled, vše tak lépe uvidí a budou mít téměř na dosah ruky. A v neposlední řadě, čtěte dětem knihu Uprchlík na ptačím stromě. Dozví se díky tomu, všechny potřebné základy a pak je na zahradě uvidí v praxi. Moc knihu doporučujeme, je báječná.

star-g854fe5ff4_1920

Přilákání hmyzu na zahradu

Hmyz je neodmyslitelnou součástí přírodního prostředí a tedy i zahrady. Jeho pozorování může být pro děti velice zajímavé. Vytvoření vhodných podmínek pro hmyz je dalším úžasným projektem. Kvetoucí rostliny pro včely a motýly, kompost pro ponravy, hromada dřeva, kam se mohou hmyzáci poschovávat. Skrze tento projekt se děti seznámí s různými druhy hmyzu, jeho životními cykly a významem v ekosystému.

Pořiďte dětem i síťku na hmyz, ať ho mohou chytat vše, co je zaujme a důkladně prozkoumávat zblízka. Opět pomohou knížky. Existují knihy zaměřené na motýly, brouky či různé všeobecné přehledy hmyzu, kde snadno dohledáte o jaký druh se jedná, a tak se i vy můžete přiučit něco nového.

Hmyzí domeček

Kapitola sama pro sebe jsou hmyzí domečky. Slouží nejen jako úkryt pro hmyz, ale také místo, kde se rozmnožují. Ve stéblech rákosu si postaví hnízdečka a nanesou zásoby jídla. Hmyzí domeček, který si děti mohou samy postavit, je skutečně zábavný a poučný projekt. Děti se naučí, jaký materiál je pro hmyz atraktivní, jak domeček postavit a na jaké místo ho umístit. A následně pak mohou sledovat, co vše za hmyz domek osídlí a jaké činnosti v něm dělají. Čím víc si pečlivě vyhrají s jeho tvorbou, tím víc různého hmyzu ho využije.

insect-hotel-g7b763dd7d_1920

Vlastní nářadí a plocha na zahradničení

Zahradničení je pro děti velice přínosné. Učí je zodpovědnosti, trpělivosti, pečlivosti a dává jim příležitost k fyzické aktivitě. Vlastní nářadí a plocha na zahradničení je pro děti velkým dobrodružstvím. Mohou tam pěstovat své oblíbené květiny, bylinky nebo zeleninu. 

Cokoliv děláte na zahradě, děti odkoukávají. Pečlivě vás sledují a vše pak napodobují. Přesně proto jim dejte prostor, kde budou moci samy tvořit. Bude to pro ně velká motivace, skutečně bude vše na nich.

pexels-rdne-stock-project-7782206

Postavte jim kuchyňku

Venkovní kuchyňka je pro děti obrovským lákadlem. Mohou v ní „vařit“, míchat, ochutnávat a hledat nové recepty. Kuchyňka může být jednoduchá, postavená z přírodních materiálů, nebo naopak více vybavená a moderní. Ideální bude, když je zapojíte do její výstavby. No a pak už právě bude na nich, co si vypěstují a “uvaří”.

Výroba ozdob na zahradu

Výroba ozdob na zahradu je dalším projektem, který děti bude bavit a současně je to skvělá příležitost k projevení jejich kreativity. Může to být něco jednoduchého, jako malované kameny nebo větrníky, ale také více náročné projekty, jako třeba malovaní květináče nebo výroba vertikálních zahrádek. O Velikonocích si můžete zahradu ozdobit kraslicemi, na podzim zas udělat kaštanové panáčky a podobně. Fantazii se meze nekladou.

easter-g3f84557c6_1920

garden-g9704c1cd1_1920

Zahrada tedy nabízí nekonečné možnosti k tvorbě, hře a objevování. Každý projekt představuje pro děti novou výzvu a novou příležitost k učení se. Ať už jde o výrobu krmítka pro ptáčky, výstavbu hmyzího domečku, vlastní pěstování zeleniny, “vaření” v kuchyňce nebo výrobu zahradních ozdob, všechny tyto aktivity dětem přináší radost, seberealizaci a nové poznatky.