Jak začít pěstovat zeleninu

Jak začít pěstovat zeleninu

Není úžasnějšího pocitu, než když se ládujete vlastně vypěstovanou zeleninou třeba u Netflixu. Chcete zažít také tento pocit, ale vůbec nevíte, jak se do toho pustit? Kde začít s pěstováním zeleniny? Na co vše je třeba si dát pozor? A když se nedaří, tak kde zjistit potřebné informace? Pojďme se na to společně podívat. Uvidíte, že to vůbec není tak složité, jak se může na první pohled zdát.
Čím tedy začít pokud si chceme vypěstovat barevný talíř plný vitamínů?

pexels-vanessa-loring-5971864

Zvolte si, co chcete pěstovat

Může to být něco, co milujete jíst, nebo něco, co vypadá dobře na obrázcích zahradnických časopisů. Ale pro začátek je lepší vybrat si zeleninu, která se vám bude snadno pěstovat - jako je třeba rajče, okurka nebo salát. Dalším aspektem, který byste měli vzít v úvahu, je to, kde budou rostliny vysázeny. Každá rostlina má své specifické potřeby. Některé jsou stínomilné, jiné potřebují skutečně hodně světla. Jiná rostlina má zase raději kyselejší substrát než druhá atd. 

Pokud jste začátečníci, zřejmě nevíte, co která rostlina potřebuje. Zvolte tedy rostlinu, která snese i podmínky, co rozhodně nemůžeme označit jako ideální, jako třeba již zmíněné rajče. Nebo si nechte poradit od někoho zkušenějšího, kdo vám řekne, jakým rostlinám by se na vaší zahradě mohlo dařit.

Kvalitní sazenice jako klíč k úspěchu

Můžete sice pěstovat rostliny již od semínek, ale pro vás jakožto začátečníka je lepší, když si koupíte již velké vzrostlé sazenice. Ty stačí už jen zasadit do záhonu a udržet při životě. Ulehčíte si tím do začátku spoustu práce a starostí.

Důležité je koupit skutečně kvalitní sazenice. Nebojte se trochu prozkoumat své okolí a najít soukromníky, kteří prodávají sazenice. Často budou mít mnohem lepší kvalitu sazenic než ty, které najdete v supermarketech, zahradnictvích nebo Hornbachu. Navíc, když si u nich budete zeleninu kupovat, můžete se rovnou zeptat na cenné zkušenosti kolem pěstování dané rostliny.

pexels-tamara-elnova-12314915

Základní čtyřka - Světlo, zálivka, substrát, hnojení

Každá rostlina je unikátní a vyžaduje specifickou péči, takže je důležité zjistit, co vaše rostliny potřebují k tomu, aby prosperovaly. To vše musíte samozřejmě vědět, předem než si rostlinu pořídíte. Jsou ale určité věci, které jsou společné pro jakýkoliv druh zeleniny.

Světlo

Každá zelená rostlina potřebuje světlo. Sluneční záření je pro ni zdrojem energie na všechny metabolické procesy, které se uvnitř jejího těla odehrávají. Na druhou stranu ale nesmí být světla zase příliš. Obecně rostliny potřebují spíše tlumené světlo, ne přímé sluneční záření. Pokud je totiž svitu příliš, hrozí popálení listů a v nejhorším případě to může být pro jedince smrtelné. Pokud je tedy skutečně parné léto, hodí se přes rostliny hodit netkanou textilii nebo je schovat pod slunečník. V případě skleníku můžeme opět použít netkanou textilií či jiný síťový materiál. Takto zakrytý skleník má i další výhodu - snižujeme riziko, že skleník nepřežije pokud přijdou kroupy.

Zálivka

Opět se budeme bavit na obecné rovině. Každá rostlina potřebuje trochu jinou zálivku, ale dobrá zásada pro začátečníka je “přiměřeně, přiměřeně”. Pokud rostlinu přelijete, začnou jí hnít kořeny a to dost rychle. Dávejte proto pozor a raději rostliny zalévejte méně. 

Samozřejmě na druhou stranu rostliny vodu potřebují, takže když vidíte vadnutí listů, je dobré hned popadnout konev a trochu ji pokropit.

Obecným pravidlem také je rostliny zalévat spíše večer či ráno. Proč? Protože kapky vody umocňují intenzitu slunečního záření, takže listy můžeme snáze popálit, pokud bychom je zalévali kolem poledne.

pexels-karolina-grabowska-4207901_1

Substrát

Další zásadním aspektem dobrého pěstování je, do čeho rostliny zasadíme. Čím kvalitnější substrát bude, tím více se rostlinám bude dařit a my budeme mít méně práce. Nejlepší je kvalitní kompost. Pokud máte půdu o něco horší, je dobré ještě před výsadbou, se ji pokusit co nejvíce vylepšit. Obohatit. V ideálním případě samozřejmě naším Black Frass organickým hnojivem.

Hnojení

Když sazenice rostou, čerpají z půdy hromadu živin a časem už není živin dostatek. V tu chvíli je na místě začít hnojit, aby se růst rostlin nezastavil. Zároveň abyste měli co největší úrodu.

Je plno možností. Hnojiva chemická či organická. Hnojiva se také dají dělit podle toho, k čemu je potřebujete. Chcete, aby rostlina rostla a sílila nebo už je velká dost a potřebujete, aby se teď soustředila na tvorbu květů a následně plodů?

Chemická hnojiva jsou populární, protože jsou nejjednodušší volbou. Zkuste ale si dát tu práci a zvolit eko variantu. Tedy organická hnojiva. No a náš Black Frass už na vás čeká!

47_organicke-hmyzi-hnojivo-black-frass-500-g

Vzdělávejte se

Ve světě pěstování zeleniny je toho tolik k naučení. Nebojte se ptát a zjišťovat si informace. Existuje spousta online fór a blogů, která mohou být velmi užitečná. Pokud máte štěstí a máte zkušeného zahradníka mezi svými přáteli nebo rodinou, neváhejte se ho zeptat na rady. Skvělou variantou jsou i různé facebookové skupiny, ať už obecné Pěstování ovoce a zeleniny, tak specificky zaměřené Rajčata pěstování.

Pravidelně rostliny kontrolujte

Kontrolování vašich rostlin na přítomnost škůdců je další klíčový krok k úspěchu. Pokud objevíte nějaké problémy, okamžitě je řešte, abyste zabránili šíření. Stejně tak rostliny kontrolujte zda jsou dostatečně zalité a zkrátka celkově zda jim něco nechybí. Předcházejte všemu nekalému, co by se mohlo stát a případně hned zasáhněte.

Sklizeň zeleniny

A konečně, sklizeň. To je ta část, na kterou jste jistě čekali. Moment, kdy si můžete vychutnat plody své práce. Udělejte si salát ze svých vlastních rajčat, okurek a salátu, přidejte trochu bazalky a užijte si svůj první domácí pokrm! Skvělé zdravé recepty najdete na aktin.cz/recepty.

pexels-adonyi-gábor-1400172