Jak hnojit a starat se o skvostný trávník

Jak hnojit a starat se o skvostný trávník

Pojďme se ponořit do hlubin zeleného světa a odhalit všechny aspekty péče o trávník. Ať už jste zkušený zahradník nebo úplný začátečník, zde najdete užitečné rady a tipy. Připojte se k nám na cestě za vytvořením krásného, zdravého trávníku, který bude ozdobou vaší zahrady. Zapomeňte na starosti, uvolněte se a věnujte se krok za krokem cestě k dokonalému zelenému koberci.

pexels-pixabay-280222

Příprava půdy a výběr travní směsi

Úspěšné pěstování trávníku začíná u kvalitní přípravy půdy. Představte si to jako stavbu domu – pevné základy jsou nezbytné. Před výsevem důkladně prokypřete půdu, pohnojte ji ideálně naším hnojivem Black frass, které bude trávníku postupně dodávat živiny, jak bude třeba a odstraňte veškeré plevele. Poté půdu zarovnejte a nechte ji aspoň dva týdny odpočinout, ať se trochu slehne. Tento krok je klíčový pro zajištění zdravého růstu trávy.

Výběr správné travní směsi je rovněž zásadní. Různé druhy trávy mají odlišné požadavky na světlo, vodu a podmínky růstu. Některé trávy snášejí stín, jiné preferují plné slunce. Zvažte, zda váš trávník bude okrasný nebo bude sloužit k aktivnímu využití - hraní si na trávníku s dětmi či pobíhání psů. Existují směsi odolné vůči sešlapu, které jsou ideální pro velmi zatížené trávníky.

Po výběru vhodné směsi sejte semena rovnoměrně na připravenou půdu. Následně povrch lehce uválcujte, aby semena měla dobrý kontakt s půdou a mohla rychle zakořenit. Tento krok je nezbytný pro zajištění optimálního příjmu živin a vody. Trávník také trochu zalijte. Díky tomu se skutečně každé semeno dostane do kontaktu se substrátem pod sebou a bude do něj moci hned začít klíčit.

Zalévání trávníku

Zalévání je pro trávník životně důležité, stejně jako dýchání pro člověka. Potřeba vody závisí na druhu trávy, typu půdy, počasí a ročním období. Obecně platí, že trávník by měl být zaléván tak, aby byla půda v hloubce 15 cm vlhká. V letních měsících může trávník rychle vysychat, a pokud neprší, je třeba ho zalévat klidně každé tři dny. Frekvence zalévání však závisí i na množství vody – důkladné zalití může snížit potřebu častého zalévání.

pexels-jplenio-1423601

Sekání trávníku a první seč

Sekání trávníku je pro někoho povinnost, pro jiného relaxační činnost. Důležité je sekat pravidelně, ale ne příliš nízko, aby nedošlo k poškození trávníku. Optimalizací výšky sečení zajistíte, že váš trávník bude vypadat jako zelený koberec. Příliš nízké sečení může způsobit žloutnutí trávy kvůli rychlému vysychání. K tomu může docházet hlavně v létě, kdy se voda rychle vytrácí a bez včasného doplnění je problém hned na světe.

První seč nového trávníku je zvláště důležitá. Trávník ještě není plně zahuštěný a může se snadno poškodit. První sečení neprovádějte na běžnou výšku 2-3 cm, ale nechte trávu delší, ideálně 6 až 10 cm, dokud nezhoustne. Tento postup pomůže trávníku vytvořit silné kořeny a zaručí jeho odolnost.

Hnojení trávníku

Hnojení dodává trávníku potřebné živiny pro růst a odolnost vůči stresu. Příliš mnoho hnojiva však může trávník poškodit a způsobit přehnojení, které vede ke žloutnutí. Nedostatek živin se na trávníku projevuje postupně, přehnojení se ale může objevit velmi rychle a obtížně se pak řeší. K přehnojení velmi často dochází u průmyslových hnojiv, které náhle dají vysoké množství živin. Oproti tomu z organických hnojiv jako je naše Black frass se živiny uvolňují postupně tak, jak zrovna trávník potřebuje, a proto k přehnojení téměř nedochází, určitě ne při správném dávkování. 

Při každém sečení odstraňujete část živin z půdy a ty je třeba doplnit, jinak není schopen trávník dlouhodobě na daném místě růst. Doporučujeme hnojit trávník alespoň třikrát ročně – na jaře, v létě a na podzim. Klíčovými živinami jsou dusík, fosfor a draslík, což jsou živiny, které najdete i u každého průmyslového hnojiva NPK. Velmi důležité jsou ale i mikroživiny jako je hořčík či vápník a ty už často v průmyslových hnojivech nejsou, proto je opět náš Frass skvělou variantou.

Dusík podporuje růst listů a sytě zelenou barvu, fosfor pomáhá při vývoji kořenového systému a květenství, zatímco draslík zvyšuje odolnost trávníku vůči chorobám a stresovým podmínkám. Vyvážené hnojení je proto nezbytné pro udržení zdravého trávníku po celý rok.

Ochrana trávníku

I zdravý a silný trávník může být ohrožen škůdci, chorobami a pleveli. Je důležité být připraven a přijmout opatření na ochranu trávníku. Nadměrná zálivka může vést k plísni, která se projevuje bílým povlakem. Proti krtkům může pomoci pořízení kočky či zapíchat do trávníku větrníky, které při větru vytvářejí vibrace a ty krtky odrazují.

Pokud chcete mít skutečně krásný zelený koberec, bez sedmikrásek, jetele nebo pampelišek, nevyhnete se troše chemie. Účinným herbicidem pro likvidaci plevelů v trávníku je Bofix. Mech v trávníku signalizuje nesprávnou péči a kyselé pH. Mech lze odstranit správnou péčí, při níž udržujete neutrální pH půdy. Pokud problém s mechem přetrvává, můžete použít speciální přípravky na jeho odstranění. Mějte však na paměti, že chemické přípravky by neměly být používány, pokud po trávníku často pobíhají domácí mazlíčci. Chemikálie mohou být škodlivé pro jejich tlapky a zdraví.

lawn-3259826_1280

Jste připraveni na cestu za dokonalým trávníkem? S trochou trpělivosti a pravidelné péče se váš trávník stane záviděníhodnou součástí vaší zahrady. Nezapomeňte, že péče o trávník je dlouhodobý proces, který vyžaduje neustálou pozornost. S náležitou péčí a správnými postupy dosáhnete krásného a zdravého trávníku, který bude ozdobou vaší zahrady.