Co je frass a k čemu se používá?

Co je frass a k čemu se používá

Zahrádkáři i pěstitelé pokojových rostlin si dnes mohou vybrat mezi mnoha druhy hnojiva, ať už na přírodní či chemické bázi. Složením a svými účinky je ale rozhodně jednou z nejlepších variant organické hnojivo z hmyzího trusu, kterému se odborně říká frass. Jaké má výhody a využití? A proč ho mnoho zahrádkářů považuje za nejlepší?

Co je frass

Frass, hmyzí hnůj nebo hmyzí guano je organické hnojivo v sypké formě, které vzniká prosetím substrátu při chovu moučných červů. Můžeme ho ale získat například i při chovu cvrčků. Jedná se tedy o hmyzí exkrementy, které pocházejí z čistého a certifikovaného chovu hmyzu.

Frass se používá jako přírodní hnojivo pro rostliny, protože obsahuje enzymy, zdravé bakterie a hlavně 3 hlavní složky potravy rostlin - dusík, fosfor a draslík, které jsou důležité pro jejich zdravý a bohatý růst. Hnojivo je vhodné pro rostliny ve všech fázích růstu. Obsahuje celou řadu dalších prospěšných látek, které dodávají výživu kořenům a naopak neobsahuje toxická plniva.

pexels-lukas-298696

Hlavní výhody hnojiva Black frass

Organické, BIO složení pro bezpečné hnojení

Velkým bonusem organického hnojiva je čistě přírodní složení bez přidaných plniv, kterými jsou v chemických hnojivech často různé materiály s těžkými kovy, toxické látky, písek nebo molybdenan. Tyto látky ničí prospěšné bakterie a živočichy v půdě, znečišťují spodní vody a často se přes kořeny dostanou až do vašich plodin a nakonec na vás stůl. Oproti tomu v organickém hnojivu najdete všechny důležité živiny pro vaši půdu, ochranu a výživu kořenů a podporu růstu i zrání rostlin. Díky tomu, že neobsahují žádnou chemii a minerály, které se dají předávkovat, chráníte jak své zdraví a zdraví svých rostlin, tak i bezpečí hospodářských zvířat, která se k úrodě mohou dostat. Pokud si vaše děti rády hrají na zahradě, máte další důvod, proč sáhnout po přírodní variantě, která je navíc bez zápachu.

Repelentní účinky frassu

Jelikož frass, stejně jako hmyz, obsahuje chitin, dává okolní půdě signál, jakoby rostlina právě zkonzumovala hmyz. To působí odpuzujícím účinkem na většinu běžných škůdců v dospělém stádiu, ale i ve formě vajíček/zárodků. Stejně tak hnojivo ničí plísně a houby a funguje jako prevence proti nim. Více o chitinu a všech jeho účincích se dozvíte níže v článku.

Hnojení bez zápachu

Jedna z největších výhod frassu je absence jakéhokoliv pachu. Oproti spoustě živočišných, ale i chemických hnojiv se vám tedy nestane, že by vaše zahrádka několik dní obtěžovala sousedy silným zápachem nebo že by vás na pečlivě vypěstovanou úrodu přešla chuť. Většina hnojiv dokáže skutečně zapáchat i několik dní a to do poměrně velké vzdálenosti. Frass neucítíte dokonce ani uvnitř při použití na pokojové rostliny.

Další výhody hnojiva Black frass

  1. Vysoký obsah živin - Frass obsahuje vysoké množství živin - stejně jako např. kravská mrva či kravský hnůj. Narozdíl od něj ale nezapáchá a rostlinám je hmyzí hnůj podstatně bližší. Obsah živin je univerzální a vyvážený NPK 4,1-4,3-2,5
  2. Pomalé uvolňování živin - Frass uvolňuje do půdy živiny pomalu. Rostliny tak mohou být živeny postupně a trvaleji, což vede k rovnoměrnému růstu rostlin a odstraňuje riziko přehnojení známé u industriálních hnojiv.
  3. Zlepšuje strukturu půdy - Frass obsahuje enzymy a mikroorganismy, které pomáhají rozkládat organickou hmotu a zlepšují strukturu půdy. To zlepšuje půdní mikroby, což může vést k lepšímu využití živin rostlinami a v důsledku znamená silnější rostliny = bohatší květy a tím i větší úrodu.
  4. Ekologické a bezpečné - Frass je ekologickým zdrojem hnojiva, jedná se o plně přírodní produkt. Náš Black Frass navíc pochází z čisté produkce! Maximalizujeme kvalitu. Jsme jediný český výrobce, který může dnes zaručit, že hmyz na frass je vykrmován pouze ovocem a rostlinným šrotem a má podestýlku z pšeničných otrub. Máme vlastní produkci frassu a dohlížíme na každý kousek výroby pod vlastní střechou! Narozdíl od konkurence NEPŘEKUPUJEME! U nás berete TOP kvalitu! Nemůže se stát, že by se k vašim rostlinkám z našeho hnojení dostaly jakékoliv patogeny nebo nebezpečné látky! Za to ručíme my i naše kontroly provozu státní hygienickou stanicí!
  5. Frass nabízíme v suché konzistenci, proto se velmi snadno skladuje a má dlouhou dobu trvanlivosti. Můžete ho tedy využívat v dlouhodobém měřítku, i když máte malý počet rostlin, nejste limitováni tím, že by ho bylo nutné rychle spotřebovat. Brání se tedy plýtvání.
  6. Hnojivo je bezpečné pro lidi i zvířata, protože neobsahuje toxické látky. Naopak svým složením značně podporuje život v půdě a tím navyšuje její kvalitu.

Proč přírodní organické hnojivo

Chemická hnojiva jsou bohužel na našem trhu poměrně rozšířená, je to zejména proto, že chemický průmysl umožňuje vyrobit hnojivo tak, aby rostliny prospívaly téměř přes noc, ale za jakou cenu? U chemického hnojiva musíte být extrémně pečliví v dávkování, protože můžete rostliny spálit, zároveň může chemické hnojivo poškodit i kůži či cokoliv, s čím se dostane do styku. To se vám u organického hnojiva nestane, protože je 100% přírodní a i když to s dávkováním trochu přeženete, stále bude vašim rostlinám ku prospěchu.

Zatímco u organických hnojiv najdeme ve složení i další důležité látky, jako uhlík, kyslík, vodík, hořčík nebo třeba zinek, u chemických můžeme najít nečistoty, písek nebo minerály, které mohou být nebezpečné pro životní prostředí i naše zdraví. V chemických hnojivech je v podstatě nezbytné doplnit balení těmito přídavky, aby nebylo hnojivo příliš koncentrované a nezpůsobilo tak více škody než užitku.

Díky látkám, které se nacházejí v organickém hnojivu, zůstává půda vyživená a produktivní, zatímco při použití minerálních hnojiv se velice rychle vyčerpá.

Chitin pro imunitu rostlin a ochranu proti škůdcům

O chitinu už jsme si povídali v souvislosti s prospěchem pro naše tělo v jednom z předchozích článků. Chitin je ale velice důležitou složkou právě organického hmyzího hnojiva. Pomáhá totiž rostlinám s obranou před patogeny a škůdci. Uživatelé tohoto hnojiva potvrzují, že chrání jejich rostliny například před mšicemi, dřepčíkem, molicemi, lalokonoscem, třásněnkami, vlnatkami a dalšími škůdci. V roce 2002 dokonce proběhly testy účinnosti na slimáky a mravence, a to s 95% úspěchem.

Chitin vytváří rostlinám autoimunitní reakci, která je v podstatě vakcínou proti škůdcům, jejich vajíčkům i houbám a plísním. Dává rostlinám signál k produkci přírodních toxinů, které odradí škůdce. I když totiž není chitin rozpustný ve vodě, kořenové bakterie zařídí jeho rozklad a díky tomu ho rostlina snadno vstřebá.

hnojení

Rozsah a způsob použití:

Organické hnojivo můžete použít na všechny rostliny, které vyžadují hnojení. Může sloužit k přípravě půdy před výsadbou v ovocnářství, zelinářství či vinařství. Pohnojit s ním můžete také jahodové a bramborové záhonky, pole s obilovinami, okrasné keře, květiny, stromy nebo trávníky. Využití má také při rekultivačních pracích. Samozřejmě s ním lze hnojit i pokojové rostliny. Dalším způsobem využití je nastartování nebo urychlení vašeho kompostu.

Tímto hnojivem můžete hnojit jak plošně, tak jednotlivě ve všech fázích růstu. Frass je vhodný k ručnímu i strojovému hnojení. 

Jak rozluštit NPK a tři číslice na obalu hnojiva

NPK, Náramně Prospívající Keře? Nebo co to vlastně znamená? Ve skutečnosti jsou to tři prvky, které všichni dobře známe už ze základní školy. N - dusík, P - fosfor a K - draslík. Každý z těchto prvků má velice důležitou funkci v úrodnosti půdy.

Dusík je jakýmsi palivem pohánějícím růst listů. V půdě se přirozeně vyskytuje a je velice důležitý například pro listovou zeleninu.

Fosfor rostliny využívají jako základní pilíř pro svoji tělesnou stavbu a budování struktury stonku. Zejména pro kořeny je tedy nezbytnou složkou.

Draslík je důležitý především pro chuť a barvu jedlých plodů a zajišťuje jejich správnou strukturu. Ovlivňuje také barvu květů, takže je také dobrým přítelem kvetoucích rostlin.

Způsob aplikace frassu:

Posyp - rozprašte hnojivo na půdu nebo kolem rostlin

Zálivka - hnojivo promíchejte ve vodě nebo nechte louhovat

Postřik - vyrobte zálivku, tu následně přeceďte přes plátýnko a nalijte do postřikovače, zbytek výluhu se sedlinou použijte na zeminu kolem rostlin

Doporučené dávkování:

Zdravé rostliny:

1 čajová lžička (5 ml) na 1 litr vody, průměrně 1 x za měsíc

Napadené rostliny:

1 polévková lžíce (15 ml) na 1 litr vody, 3 x týdně aplikovat jako zálivku i postřik na postižená místa rostliny

Hnojení trávníku:

Posypte trávník rovnoměrně rozhozením hnojiva alespoň 4 x za rok v poměru 1 litr (0,5 kg)  hnojiva na přibližně 25 metrů čtverečních.

 

Pro lepší vstřebatelnost se doporučuje rozprostírat hnojivo v tenké vrstvě. V silné vrstvě může hnojivo hnít.