Proč sáhnout právě po Black Frass

organické hnojení - frass

Proč zvolit naše organické hnojivo black frass

Zahrádkáři i pěstitelé pokojových rostlin si dnes mohou vybrat mezi mnoha druhy hnojiva, ať už na přírodní či chemické bázi. Složením a svými účinky je ale rozhodně jednou z nejlepších variant organické hnojivo z hmyzího trusu, kterému se odborně říká frass. Jaké má výhody a využití? A proč ho mnoho zahrádkářů považuje za nejlepší?

Co je frass

Frass je organické hnojivo v sypké formě, které vzniká prosetím substrátu při chovu moučných červů. Můžeme ho ale získat například i při chovu cvrčků. Jedná se tedy o hmyzí exkrementy, které pocházejí z čistého a certifikovaného chovu hmyzu.

Maximálně účinné složení

Díky naprosto vyváženému a ideálně koncentrovanému poměru dusíku, draslíku a fosforu je perfektní výživou pro vaše plodiny a rostliny ve všech fázích růstu. Kromě těchto tří prvků, které mají největší podíl na kvalitě a prospěchu vaší pěstitelské chlouby, obsahuje organické hnojivo i další prospěšné látky, které dodávají výživu kořenům a naopak neobsahuje toxická plniva.

Organické, BIO složení pro bezpečné hnojení

Velkým bonusem organického hnojiva je čistě přírodní složení bez přidaných plniv, kterými jsou v chemických hnojivech často různé materiály s těžkými kovy, toxické látky, písek nebo molybdenan. Tyto látky ničí prospěšné bakterie a živočichy v půdě, znečišťují spodní vody a často se přes kořeny dostanou až do vašich plodin a nakonec na vás stůl. Oproti tomu v organickém hnojivu najdete všechny důležité živiny pro vaši půdu, ochranu a výživu kořenů a podporu růstu i zrání rostlin. Díky tomu, že neobsahují žádnou chemii a minerály, které se dají předávkovat, chráníte jak své zdraví a zdraví svých rostlin, tak i bezpečí hospodářských zvířat, která se k úrodě mohou dostat. Pokud si vaše děti rády hrají na zahradě, máte další důvod, proč sáhnout po přírodní variantě, která je navíc bez zápachu.

Repelentní účinky frassu

Jelikož frass, stejně jako hmyz, obsahuje chitin, dává okolní půdě signál, jakoby rostlina právě zkonzumovala hmyz. To působí odpuzujícím účinkem na většinu běžných škůdců v dospělém stádiu, ale i ve formě vajíček/zárodků. Stejně tak hnojivo ničí plísně a houby a funguje jako prevence proti nim. Více o chitinu a všech jeho účincích se dozvíte níže v článku.

Hnojení bez zápachu

Jedna z největších výhod frassu je absence jakéhokoliv pachu. Oproti spoustě živočišných, ale i chemických hnojiv se vám tedy nestane, že by vaše zahrádka několik dní obtěžovala sousedy silným zápachem nebo že by vás na pečlivě vypěstovanou úrodu přešla chuť. Většina hnojiv dokáže skutečně zapáchat i několik dní a to do poměrně velké vzdálenosti. Frass neucítíte dokonce ani uvnitř při použití na pokojové rostliny.

Využítí organického hnojiva black frass

Lze s ním hnojit půdu před výsadbou v ovocnářství, zelinářství či vinařství, ale můžeme ho využít také pro hnojení jahod, brambor, obilovin, květinových záhonů, stromů, keřů nebo i trávníků. A to jak plošně, tak jednotlivě. Dá se použít také jako startér kompostů nebo jejich urychlovač a samozřejmě s ním můžete pohnojit i své oblíbené pokojové rostliny.

organické hnojivo - frass

Hlavní výhody frassu

 

 • 100% hmyzí trus bez zbytečných plniv
 • různé způsoby aplikace - posyp, zálivka, postřik
 • snadné skladování díky suché konzistenci
 • bez zápachu
 • univerzální a vyvážené složení NPK 4,1-4,3-2,5
 • pro všechny fáze růstu
 • odpuzuje škůdce díky obsahu chitinu
 • živiny do půdy uvolňuje postupně
 • přírodní složení je bez rizika přehnojení
 • podporuje život v půdě
 • bezpečné pro lidi i zvířata

 

Proč přírodní organické hnojivo

Chemická hnojiva jsou bohužel na našem trhu poměrně rozšířená, je to zejména proto, že chemický průmysl umožňuje vyrobit hnojivo tak, aby rostliny prospívaly téměř přes noc, ale za jakou cenu? U chemického hnojiva musíte být extrémně pečliví v dávkování, protože můžete rostliny spálit, zároveň může chemické hnojivo poškodit i kůži či cokoliv, s čím se dostane do styku. To se vám u organického hnojiva nestane, protože je 100% přírodní a i když to s dávkováním trochu přeženete, stále bude vašim rostlinám ku prospěchu.

Zatímco u organických hnojiv najdeme ve složení i další důležité látky, jako uhlík, kyslík, vodík, hořčík nebo třeba zinek, u chemických můžeme najít nečistoty, písek nebo minerály, které mohou být nebezpečné pro životní prostředí i naše zdraví. V chemických hnojivech je v podstatě nezbytné doplnit balení těmito přídavky, aby nebylo hnojivo příliš koncentrované a nezpůsobilo tak více škody než užitku.

Díky látkám, které se nacházejí v organickém hnojivu, zůstává půda vyživená a produktivní, zatímco při použití minerálních hnojiv se velice rychle vyčerpá.

frass - organické hmyzí hnojivo

Chitin pro imunitu rostlin a ochranu proti škůdcům

O chitinu už jsme si povídali v souvislosti s prospěchem pro naše tělo v jednom z předchozích článků. Chitin je ale velice důležitou složkou právě organického hmyzího hnojiva. Pomáhá totiž rostlinám s obranou před patogeny a škůdci. Uživatelé tohoto hnojiva potvrzují, že chrání jejich rostliny například před mšicemi, dřepčíkem, molicemi, lalokonoscem, třásněnkami, vlnatkami a dalšími škůdci. V roce 2002 dokonce proběhly testy účinnosti na slimáky a mravence, a to s 95% úspěchem.

Chitin vytváří rostlinám autoimunitní reakci, která je v podstatě vakcínou proti škůdcům, jejich vajíčkům i houbám a plísním. Dává rostlinám signál k produkci přírodních toxinů, které odradí škůdce. I když totiž není chitin rozpustný ve vodě, kořenové bakterie zařídí jeho rozklad a díky tomu ho rostlina snadno vstřebá.

Jak rozluštit NPK a tři číslice na obalu hnojiva

NPK, Náramně Prospívající Keře? Nebo co to vlastně znamená? Ve skutečnosti jsou to tři prvky, které všichni dobře známe už ze základní školy. N - dusík, P - fosfor a K - draslík. Každý z těchto prvků má velice důležitou funkci v úrodnosti půdy.

Dusík je jakýmsi palivem pohánějícím růst listů. V půdě se přirozeně vyskytuje a je velice důležitý například pro listovou zeleninu.

Fosfor rostliny využívají jako základní pilíř pro svoji tělesnou stavbu a budování struktury stonku. Zejména pro kořeny je tedy nezbytnou složkou.

Draslík je důležitý především pro chuť a barvu jedlých plodů a zajišťuje jejich správnou strukturu. Ovlivňuje také barvu květů, takže je také dobrým přítelem kvetoucích rostlin.

hnojení postřikem, posypem i nálevem

Pěstitelská matematika

Tři čísla, která následují za označením NPK tedy znamenají poměr/množství daných prvků v balení. Čím je číslo vyšší, tím větší je koncentrace daného prvku v hnojivu. Na příkladu 4-1-1 znamená, že je v balení čtyřikrát více dusíku než fosforu a draslíku.

Jednoduchými počty potom zjistíme, kolik hnojiva potřebujeme na 1 kilo daného prvku/živiny. Pokud máme na balení NPK 2-2-2, počítáme 10/2 = 5, z čehož nám vychází, že potřebujeme 5 kilo hnojiva pro 1 kilo dané živiny. Pokud tam bude jednička, potřebujeme 10 kilo hnojiva na jedno kilo živiny a kdybychom měli koncentraci 5, pak nám stačí 2 kila hnojiva.

Abychom tyto tři prvky dostali ke kořenům, kde mohou nejlépe odvádět svoji práci, je ideální variantou zálivka nebo také hmyzí čaj, který rostliny výborně vyživí a dostane se rychle tam, kam je potřeba.