Pěstování v květináčích

Pěstování v květináčích

Pěstování rostlin v květináčích se stává stále populárnější alternativou k zahradničení pro ty, kteří žijí v bytě nebo nemají dostatek prostoru venku. Květináče poskytují skvělou možnost vytvořit si zahradu uvnitř vašeho domova a zpříjemnit si život s příjemnou zelení. Pokud chcete vytvořit krásný a zdravý květináč, musíte zvolit správné rostliny, vhodný substrát, dostatek světla a pravidelnou zálivku.

Výběr správné rostliny je klíčový pro úspěšné pěstování v květináči. Zvažte faktory, jako je velikost květináče, místo, kde bude rostlina umístěna, a množství světla, které bude mít k dispozici. Některé oblíbené rostliny pro pěstování v květináčích zahrnují kaktusy, sukulenty, fíkusy a květiny, jako jsou begonie a petunie.

Při výběru substrátu je důležité zvolit kvalitní směs půdy, která umožní odvodnění a zároveň udrží vlhkost. Většina zahradnických center nabízí speciální směsi půdy pro květináče, které jsou vhodné pro různé druhy rostlin.

pexels-cottonbro-studio-4503261

Dostatek světla je klíčový pro zdravý růst rostlin v květináčích. Zvolte umístění, kde bude rostlina mít dostatek přímého slunečního světla nebo umělého osvětlení. Různé druhy rostlin vyžadují různé množství světla, proto je důležité zjistit, jaké světelné podmínky vaše rostlina potřebuje.

Pravidelná zálivka je dalším klíčovým faktorem pro zdravý růst rostlin v květináčích. Zalévejte rostlinu, když se vrchní vrstva půdy v květináči vysuší. Některé rostliny vyžadují častější zálivku, zatímco jiné potřebují méně vody.

pexels-cottonbro-studio-4503268

Dalším důležitým faktorem je hnojení rostlin. Pokud je rostlina zdravá, tak ji stačí hnojit průměrně 1 x za měsíc. Pokud je rostlina napadena nějakým škůdcem, doporučuje se aplikovat hnojivo nebo zálivku 3 x týdně na postižená místa. V obou případech doporučujeme použít organické hnojivo frass, které má nespočet výhod.

Při použití tohoto hnojiva neriskujete přehnojení či spálení rostlin. Jeho aplikace je velice snadná. Lze jej použít jako zálivku, postřik nebo posyp. V případě zdravých rostlin stačí 1 čajová lžička na 1 litr vody. U již napadených rostlin je to 1 polévková lžíce na 1 litr vody.

Více o frassu se dočtete v našem článku Co je frass a k čemu se používá?