Škůdci - tipy, triky

cqx4mhwi

Proč Frass funguje

Frass je odpadním produktem hmyzu, jedná se o hmyzí trus. Ten je zpracován společně se svlečky (skořápkami hmyzu) a následně separován. Výsledný frass obsahuje chitin. Jedná se o vlákninu podobnou celulóze, kterou ale hmyz nedokáže strávit. Hmyz, který se živí jakoukoliv částí rostliny při kontaktu s frassem zjistí, že list je "nejedlý" a rostlinu opustí. Frass tedy nepůsobí toxicky, ale repelentně - odpudivě. Pokud hmyz nenarazí pak na neošetřenou rostlinu, vyhladoví, a uhyne.

Obecně platí, že maximální nebo velmi vysoká účinnost je proti druhům, které žijí přímo na listech. Slabší výkon je u druhů, které žijí pod zemí nebo se množí v zemi, protože jejich životní cyklus nebývá přímo ovlivněn tím, co se děje na listech.

Chitinová reakce
Chitin je stavební jednotkou nejen brouků, ale také hub a plísní. Rostliny vedle nich žijí milióny let a naučili se tak chitin kolem svých kořenů využívat. Jak se dostanou k chitinu, spustí tzv. chitinovou reakci, kdy chitinovou vlákninu rozloží a její stavební součásti použijí pro posílení imunitní reakce. Laicky řečeno si z chitinu postaví štíty proti plísním, houbám a škůdcům. Tyto štíty ale musí doručit k listům a tak prvně posílí svůj vaskulární (cévní) systém. Tím celá rostlina naroste do síly.

 Hurá do boje!

Jak připravit Frass do boje

Rozmíchejte velkou lžíci frassu ve vodě a nechte odstát mezi 12-24 hodinami. Můžete protřepat v lahvi, ale odstátí je důležité* Po odstátí přeceďte přes velmi jemné plátno/kapesník... jinak si ucpete trysku. Nalejte do rozprašovače a rostliny 1-3x denně postříkejte po listech. Přeceděný "odpad" zahrabte do půdy, poslouží jako skvělé hnojivo a nastartuje chitinovou imunitní reakci, která posílí rostlinu v boji s parazity.

Louhovací pytlíčky
Louhovací pytlíčky slouží především k louhování hnojiva. Dají se využít i pro louhování Frassu, ale v tomto případadě je třeba trochu více času (24-36 hodin). Naplňte louhovací pytlíček a ponořte do vody, ujistěte se, že je plně nasáklý vodou a celý ponořený. Nechte odstát. Po 24 hodinách z pytlíčku vyždímejte tekutiny.

TIP: namíchejte si toho víc, ale nezceďte to všechno hned, odeberte si kousek na první postřik a zbytek nechte louhovat. Po 2-3 dnech budete mít silný výluh plný chitinu, kterému se skoro nic neubrání.

*Chitin se se sám o sobě ve vodě neuvolňuje - a to ani protřepáním nebo probubláním. Tak rozpustíte pouze hnojivo a při přecedění odcedíte i důležitý chitin a snížíte účinnost. 

POZOR: myslete na to, že s postřikem přidáváte do květináče i vodu, ať se vám nestane, že přelijete. Pokud se objeví povrchová plíseň, bát se ji nemusíte, zahrabte ji lžičkou do půdy a ona pojde.

 

Třásněnky

Třásněnky patří mezi časté a nepříjemné škůdce rostlin, které mohou způsobit značné škody na vaší zahradě či na vašich pokojových rostlinách. Tito nematrní tvorové se dokáží rychle množit a přemnožením mohou způsobit ochablé listy, opadávání květů a celkový útlum růstu rostliny. Je proto důležité se naučit třásněnky rozpoznávat a zvolit vhodné kroky k jejich odstranění. Jinak může rostlina i umřít.

Jak třásněnky poznáte:

Třásněnky jsou malá drobná zvířátka, která lezou hlavně na spodní straně listů nebo na stonku rostliny. Dospělci jsou tmaví s křídly, juvenilní jedinci jsou světlejší a bez křídel. Třásněnky se živí rostlinnými šťávami, což může způsobit slabost rostliny a v konečném důsledku její úhyn.

Na rostlině poznáte napadení tak, že listy žloutnou a usychají od okraje směrem dovnitř, případně se tvoří různé hnědé či žluté skvrny. Záleží na tom, jak zrovna třásněnky mízu z listů sají.

 trasnenky

Jak se třásněnek zbavit:

 1. Black Frass: Funguje 100% - pravidelným postřikem se jich zbavíte prakticky do pár dní, organicky, v souladu s přírodou.
 2. Domácí detergent: Mírně chemickým řešením je mýdlo nebo jar. Smíchejte trochu ve vodě a postříkejte jím rostliny. Zničí se tak vosková ochrana třásněnek a je s nimi ámen. 
 3. Nimbový olej: Rostlinné oleje, jako je nimbový olej, se dají použít jako prevence a i následně při velkém napadení rostlin třásněnkami. Stejně jako Frass je velmi účinný.
 4. Přirozený predátor - roztoči: Některé druhy třásněnek mohou být kontrolovány přirozenými nepřáteli, jako jsou roztoči. V sezóně, kdy je třásněnek obecně nejvíce se dají koupit přes internet. Následně stačí postupovat dle návodu a problém vyřešen.
 5. Chemické postřiky: V případě silného zamoření třásněnek můžete zvážit použití chemických postřiků. Je však důležité dbát na to, aby byly bezpečné pro rostliny a i pro vás. Jak toho docílit? Čtěte příbalový leták, kde je do detailů popsáno, jak postřik namíchat a používat.

Důležité je pravidelně kontrolovat své rostliny, aby bylo možné třásněnky odhalit co nejdříve a zamezit jejich šíření. Preventivní opatření, jako je udržování rostlin ve zdravém stavu a pravidelná zálivka a hnojení, mohou rovněž pomoci minimalizovat riziko infekce třásněnkami. S pečlivostí a vědomostmi budete mít větší kontrolu nad vaší zahradou, bytem či balkonem a ochráníte ji před nepříjemnými návštěvníky. 

Mšice 

Mšice patří mezi nejčastější a nepříjemné škůdce rostlin, které mohou vážně poškodit vaší zahradu nebo pokojové rostliny. Tito škůdci se živí rostlinnými šťávami a mohou způsobit zakrslý růst, žloutnutí a deformaci listů. Je důležité se naučit mšice identifikovat a zvolit vhodné metody, jak se s nimi vypořádat.

Jak mšice poznat:

Mšice jsou malé, baculaté a vyskytují se v různých barvách - zelené, hnědé, žluté nebo černé, a mají měkké tělo. Mšice vylučují sladkou tekutinu nazývanou medovice, která může přilákat další hmyz nebo plísně. Medovici mají rádi hlavně mravenci, a tak mšice brání, starají se o ně a užívají si pak sladkou odměnu. Mšice se tedy často vyskytují společně s mravenci.

Dospělé mšice jsou okřídlené, a tak se mohou šířit na další rostliny. Juvenilní mšice nikoliv. Mají 6 nožiček a vyskytují se hlavně na stoncích rostlin, často i na listech, kde pomalu pochodují. Ve srovnání s třásněnkami jsou skutečně mnohem pomalejší.

Listy rostlin se v důsledku mšic různě kroutí a chřadnou.

mšice

Jak se mšic zbavit:

 1. Black Frass: Funguje 100% - stačí pár postřiků a samy utečou a pojdou. Díky postřiku nejen, že jim na listech nebude chutnat žití, ale ani se na nich neudrží.
 2. Domácí detergent: Mírně chemickým řešením je mýdlo nebo jar. Smíchejte trochu ve vodě a postříkejte jím rostliny. Zničí se tak vosková ochrana mšic a ony se postupně udusí. 
 3. Přírodní nepřátelé: Někteří dravci, jako jsou slunéčka sedmitečná lidově berušky, se živí mšicemi a mohou pomoci regulovat jejich počet. Vyražte tedy ven, nasbírejte pár slunéček a vypusťte je ve skleníku, ony vám pomohou se těch potvor zbavit. 
 4. Chemické postřiky: V případě silného zamoření mšicemi můžete použít chemické postřiky. Avšak mějte na paměti, že byste měli vybírat přípravky, které jsou šetrné k ostatnímu hmyzu, životnímu prostředí a i k vám samotným.

 Důležité je pravidelně kontrolovat rostliny na příznaky přítomnosti mšic a rychle zasáhnout, abyste zabránili jejich rozšíření. Preventivní opatření, jako je udržování rostlin ve zdravém stavu a pravidelná hygiena, mohou rovněž pomoci minimalizovat riziko infekce mšicemi. S včasným a vhodným zásahem budete mít lepší kontrolu nad vašimi rostlinami a ochráníte je před tímto nepříjemným škůdcem.

Puklice 

Puklice jsou drobní škůdci, kteří se často vyskytují na listech rostlin a mohou způsobit různé problémy, včetně vad na listech, žloutnutí a dokonce i opadu. Identifikace puklic a správný postup pro jejich eliminaci jsou klíčové pro udržení zdraví vašich rostlin.

Jak puklice poznat:

Puklice jsou malé, oválné nebo podlouhlé, obvykle žlutéoranžové, hnědé až černé barvy. Vypadají jako malé štítky, které pevně drží na listech či stonku rostliny. Stěží je sundáte nehtem. Opět se jedná o škůdce, který saje šťávu z rostlin a ta tedy postupně chřadne a chřadne.

puklice

Jak se puklic zbavit:

 1. Black Frass: Puklice jsou skvělým příkladem, kdy se Frass setká s přímou odezvou. Chitin ulpí na puklicích a naruší jim trávící soustavu, ty znechucené odlazou a uhynou. 100% účinek
 2. Ruční odstranění: Pokud je napadení puklicemi mírné, můžete je ručně odstraňovat. Použijte malý kartáček nebo hadřík namočený ve vodě a otřete puklice z listů. Občas možná budete muset trochu přitlačit, ale dávejte přitom pozor, ať nepoškodíte listy. Můžete je také drtit nehty a vpodstatě je rozpůlit a podobně. Rozhodně nepomůže jen opláchnutí pod proudem vody, protože se skutečně pevně drží. 
 1. Olejové postřiky: Oleje, jako je Biool nebo Frutapon, mohou puklice zasáhnout tím, že zničí voskový povlak, který je chrání. Aplikaci oleje je nutné několikrát opakovat, aby měl postřik skutečně účinek. Puklice mají zkrátka hodně silnou kutikulu, a proto je jen tak něco nezdolá. 
 1. Chemické postřiky: Pro silné zamoření puklicemi můžete použít chemické postřiky. Zde je důležité používat produkty, které jsou bezpečné pro rostliny a pokud možno neškodí prostředí, zároveň je nutné, aby byly skutečně účinné. Využijte tedy třeba Mospilan. Aplikaci opět je nutné několikrát zopakovat. 

Preventivní opatření, jako je pravidelná kontrola rostlin a udržování optimálního prostředí pro růst, může pomoci minimalizovat riziko napadení puklicemi. S rychlým a cíleným zásahem můžete ochránit vaše rostliny před nežádoucím poškozením a udržet si jejich zdravý vzhled.

Molice

Molice jsou drobní škůdci, kteří mohou napadat různé druhy rostlin a způsobovat jim značné potíže. Rozpoznat napadení molicemi je důležité, abyste mohli rychle zasáhnout a minimalizovat škody.

Vyskytují se na rostlinách venku i uvnitř, a tak se zkrátka před nimi nikdy neschováte, proto zde máte pár tipů, jak s nimi naložit.

Jak molice poznat:

Molice jsou malé, bílé mušky o délce kolem 1 až 4 mm. Často se vyskytují na spodní straně listů, kde kladou svá vajíčka. Pokud na listech rostliny zpozorujete drobné bílé tečky nebo stopy lepkavé tekutiny, může to být známka přítomnosti molic. Jedná se o savý hmyz, který se živí rostlinnými šťávami. Na rostlině poznáte tedy napadení tak, že dojde k rychlému žloutnutí listů, protože molice doslova z rostliny vysávají život.

molice_na_rajcatech

 Jak se molic zbavit:

 1. Black Frass: Funguje na 90%, důležité je především zasáhnout i spodní strany listů. Můžete si pomoci otřením hadříkem, kterým se zbavíte problematických vajíček. Pak úspěchu už nestojí nic v cestě.
 1. Přírodní nepřátelé: Některé druhy parazitických vosiček se živí molicemi a mohou být přirozeným způsobem, jak regulovat jejich populaci. Existují i dravé ploštice, které jsou schopné populaci molic výrazně snížit. Obě možnosti jsou ale spíš volbou do skleníku rozhodně ne na zahradu a do bytu je to na pováženou. 
 1. Chemické postřiky: Pro silné zamoření molicemi můžete použít chemické postřiky. Zde je důležité dbát na to, aby byly bezpečné pro rostliny a životní prostředí. Na molice je nejvhodnější Mospilan, ale najdete i celou řadu dalších alternativ. Vždy je důležité řídit se dle návodu a postřik správně namíchat, aby fungovat, tomu věnujte zvýšenou pozornost.
 1. Lepové desky: Stejně jako u smutnic i u molic se dají koupit lepové desky, které dáte mezi rostliny a molice se na ně přichytí a umřou. Snížíte tak množství jedinců, ale rozhodně to není způsob, kterým byste se molic zcela zbavili. Pokud ale máte v domácnosti molic pomálu a jen nechcete, aby se počet škůdců zvyšoval, bude tato možnost stačit. 

Preventivní opatření zahrnují pravidelnou kontrolu rostlin, udržování čistého prostředí kolem rostlin. Rychlá reakce na první známky napadení a pravidelná péče o rostliny mohou zajistit, že molice nepředstavují vážný problém pro vaši zahradu či byt.  

Červci 

Červci jsou jedním z nejběžnějších škůdců rostlin ať už venku či doma. Napadají širokou škálu rostlin a mohou způsobit značné škody, pokud se jim nedokážete rychle postavit. Rozpoznání a rychlá reakce jsou klíčové pro účinné řešení tohoto problému.

Jak červce poznat:

Červci jsou malé organismy bílé barvy. Často se usazují na spodní straně listů nebo na stoncích rostlin. Ve srovnání s ostatními škůdci jsou poměrně velcí, ale obři to nejsou. Poznáte je jednoduše, když je rozpůlíte nehtem či rozmáčknete o list, tak z nich vyteče červená tekutina. Jinak vypadají jako takové malé bochánky, které jsou pokryté drobnými chloupky.

Jinak mezi červce patří i puklice, o kterých jsme se již bavili dříve.

červci

Jak se červců zbavit:

 1. Black Frass: Funguje 100% - doporučujeme doplnit ručním otřením listů hadříkem nasáknutým výluhem. Opět dbejte na to, aby se chitin z frasu dostal i ze spodu listů - stříkejte na zasažená místa.
 2. Olejové postřiky: Můžete využít také přípravky na bázi olejů třeba i obyčejného řepkového oleje. Listy také můžete otřít lihem či jarem, ale dávejte pozor, ať je nepoškodíte. 
 3. Chemické postřiky: Pro silnější infekce lze použít chemické postřiky, které jsou určené přesně proti červcům. Při používání je důležité dodržovat návod a dbát na bezpečnost. Postřik několikrát aplikujeme a postříkáme i půdu, kde se ukrývají některá vývojová stádia škůdce. Nejběžnějším prostředkem je Careo. 

Preventivní opatření zahrnují pravidelné kontroly rostlin, udržování čistého prostředí okolo rostlin a zabezpečení dostatečného větrání a osvětlení, což pomůže, aby byly rostliny zdravé a silné, tedy schopné červcům čelit. Rychlá reakce a kombinace různých metod mohou pomoci udržet červce pod kontrolou a minimalizovat jejich negativní vliv na vaše rostliny. Stejně jako je to u všech škůdců, nesnažte se jich ale zcela zbavit, s velkou pravděpodobností se vám to nepodaří a akorát se tím budete stresovat. Rostliny jsou schopné se s určitým množstvím škůdců vypořádat, nebojte. Jen se snažte držet jejich rozumnou hladinu.

Smutnice 

Smutnice jsou škůdci, kteří mohou napadat různé druhy rostlin. Jsou známí tím, že se živí kořínky rostlin a mohou tak způsobit značné poškození rostlin, protože snižují plochu, kterou rostlina čerpá živiny z půdy. Rozpoznání a rychlá reakce jsou klíčové pro účinné řešení problému s těmito škůdci. 

Jak smutnice poznat:

Smutnice jsou malé mušky a mají tmavé protáhlé tělo. Jejich barva může být i hnědá nebo tmavě zelená. Narazíte na ně jak létají po vašem pokoji či se rozletí na všechny strany,když s napadenou rostlinou zatřesete. Jsou skutečně otravné i pro vás, protože lítají všude možně třeba vám do pusy či do oka. Zkrátka je skutečně nechcete mít doma.

smutnice

Jak se smutnicí zbavit:

 1. Black Frass: Funguje na 60 % - smutnice jsou zákeřné. Nejde totiž jen o odrazení dospělců (na které funguje frass skvěle), ale především larev a vajíček. Pro účinné odstranění je tak potřeba stříkat nejen listy, ale i půdu a zapracovat Frass, nebo ještě lépe svlečky, přímo do ní. Určitě doporučujeme kombinovat s dalšími metodami, jako jsou např. lepící destičky. V nejhorších případech můžete sáhnout po hlísticích. 
 2. Mechanické odstranění: Pokud je napadení smutnicemi malé, můžete je odstranit žlutými lepovými deskami, které umístíte mezi rostliny a smutnice se na nich zachytí a zemřou. Pokud je smutnic málo, mohou jejich populaci snížit i masožravky. Nejenom že se jedná o krásné pokojovky, ale ještě fajn pomocnice, pokud se potýkáte se smutnicemi. Postižené rostliny také oplachujte vodou, to nikdy není na škodu.. 
 3. Přírodní nepřátelé: Některé druhy dravých brouků, pavouků a vosiček se živí smutnicemi a mohou pomoci snížit jejich počet. Nebojte se tedy pavouků a nevyhazujte je z domácnosti, pomohou vám. No a nápomocné masožravé rostliny jsme již zmínili. Dají se také pořídit parazitické hlístice, které ve vodném roztoku dle návodu aplikujete do květináče a ony vyžerou larvy smutnic. 
 4. Chemické postřiky: Pokud jsou rostliny silně napadené lze použít chemické postřiky například Careo, které je určené proti smutnicím. Vždy dodržujte návod na obalu a mějte na paměti bezpečnost. Postřik je nutné několikrát aplikovat, protože některá vývojová stádia jsou v substrátu, a tak když se postřikem zbavíte těch, co jsou na rostlině, nemáte ještě vyhráno. 

Preventivní opatření zahrnují pravidelné kontroly rostlin, udržování okolního prostředí čistého a suchého, aby se snížila příznivost pro rozmnožování smutnic, a včasnou reakci na první známky napadení. Kombinace různých metod může být klíčem k úspěšnému odstranění smutnic a zachování zdravého stavu vašich rostlin.  

Slimáci 

Slimáci jsou vlhkomilní plži, kteří mohou způsobit značné škody na vašich rostlinách. Jsou aktivní především v noci nebo za vlhkého počasí a živí se listy, květy a dalšími částmi rostlin. Zkrátka vám na zahradě spořádají celou úrodu, pokud ji nebude bránit. Pokud je váš zahradní ráj napaden slimáky, existují různé metody, jak se s tímto problémem vypořádat.

Jak slimáky poznat:

Slimáci jsou plži, plaziví živočichové, kteří se často vyskytují v blízkosti rostlin. Zanechávají slizkou stopu, kterou je snadné rozpoznat. Mohou způsobit otvory a poškození na listech, květech a plodech rostlin. Při dostatečně silném napadení může být poškození značné a pro rostliny až smrtelné. Slimáků je více druhů a podle toho jsou i barevní. Mohou mít cihlovou barvu ale i černošedou, hnědou a nebo mohou být i úplně černí. Asi netřeba dále popisovat jistě je znáte. 

Jak se slimáků zbavit:

 1. Black Frass: Frass funguje perfektně jako repelent. I když slimák není hmyz, chitin a hmyzí trus mu rozhodně zkazí apetit a tak se do vašich listů nepustí. To je to hlavní, to je náš cíl! Slimáky to ale nezlikviduje, pouze odežene k sousedům 😈 Naopak pasti a sběr neochrání přímo vaše listy. Nejlepší je tedy kombinace. 
 2. Ruční sběr: Jeden z nejefektivnějších způsobů je ruční sběr slimáků. Pravidelně procházejte svou zahradu nebo terasu a odstraňujte slimáky ručně. Slimáci vylézají za deště a po dešti kdy je vlhko, to jich najdete nejvíce. Jinak jsou schovaní. Můžete je ale sbírat i tak. Najdete je ve spárách mezi kousky dřeva pod kýblem či konví, kterou jste dlouho nepoužili a podobně. Zkrátka vytipujte si místa, kde se schovávají, a tam je pravidelně sbírejte. Je to sice ze začátku dost práce, ale uvidíte, že efekt se brzy dostaví. Můžete do toho také zapojit svoje děti, například co slimák to bonbon. Ale pozor! Rozmyslete si, co slibujete, ono pak taky můžete mít dluh 1000 bonbonů. :D 
 3. Pasti: Vytvoření pastí pro slimáky může být účinné. Můžete použít plechovky naplněné pivem, které slimáky přilákají, spadnou do nich a následně se utopí. Další variantou jsou pasti s droždím či cukrem a podobně. Pasti zahrabejte všude možně kolem záhonů. I tímto způsobem početnost slimáků časem o dost snížíte. 
 4. Bariéry kolem rostlin: Vytvořte bariéry kolem vašich rostlin, které slimákům zabrání se dostat k nim. Můžete použít bariéry z mleté křídy, popela, pilin nebo třeba střepů. Zkrátka jakýkoliv drsný či sypký materiál, který slimákům nevyhovuje. Tento způsob je lepší, ale spíše pro menší zahrady, nejde ho dělat zrovna ve velkém a střepy rozhodně nedoporučuji používat pokud vám po zahradě běhají děti. 
 5. Přírodní nepřátelé: Pokud naopak máte dostatek místa na vaší zahradě, můžete začít chovat africké běžce. Slimáci jim moc chutnají a snadno slimáky z vaší zahrady vysbírají. 
 6. Chemické látky: Existují také chemické přípravky určené proti slimákům. Mějte však na paměti, že některé z nich mohou mít vliv na další živočichy v zahradě. Takže není vhodné je používat pokud máte domácí mazlíčky či vám často po zahradě běhají malé děti, které vše ochutnávají. Většinou se totiž jedná o modré granule, které slimák sežere a následně ho to zabije a dítěti se právě taková modrá granulka může snadno zalíbit. Z těch přírodnějších způsobů jak se jich zbavit, které neškodí prostředí, můžete použít třeba Ferramol. 
 7. Síťové obaly, PET lahve: U některých rostlin můžete použít síťové obaly, které brání slimákům v přístupu k rostlinám. Můžete také uříznout dno staré PET lahve a dát ji druhý smysl života a rostlinu petkou přikrýt. Samozřejmě takhle nepřikryjete velkou rostlinu, ale jen malé sazenice, ale to často bohatě stačí, protože malé rostlinky jsou právě na slimáky nejvíce náchylné, zkrátka slimák je skutečně sežere hodně rychle. 

Vždy je důležité volit metody, které nebudou škodlivé pro ostatní živočichy a životní prostředí. Kombinace různých strategií může být nejefektivnější při řešení problému se slimáky a zachování zdraví vaší zahrady.

Ostatní škůdci

Škůdců je celá hmyzí říše. Obecně platí, že na ty, co žijí na listech, ať už jsou housenky, motýli, brouci... funguje Frass stoprocentně. Čím více žije parazit v hlíně, tím více je omezená funkčnost Frassu a doporučujeme zkombinovat s dalším řešením. 

Prevence proti škůdcům hnojivem Black Frass

Škůdci hnojivo aplikované kolem rostlin cítí na dálku a o vaše rostliny ztratí zájem, hodně je to odpuzuje, zkrátka jim to smrdí. Navíc chitinová reakce ty rostliny posílí, aby když už je nějaký boj potká, měli dostatek síly se s ním popasovat. Pro prevenci stačí běžně přihnojovat, případně můžete v kritických obdobích, jako konec léta až jaro preventivně přidávat do rozprašování kávovou lžičku Frassu.