Detailní návod jak používat frass

Detailní návod jak používat frass

Frassem se hnojí pokojové rostliny, okrasné keře, květiny, stromy nebo trávníky. Dále používejte na podporu růstu plodin v záhoncích a přípravu záhonů. Frass můžete použít k přípravě půdy před výsadbou v ovocnářství, zelinářství či vinařství. Využití má také při rekultivačních pracích. Lze využít i k nastartování kompostu. Můžete hnojit jak plošně, tak jednotlivě ve všech fázích růstu. Frass je vhodný k ručnímu i strojovému hnojení.
Aplikace může probíhat třemi způsoby:
1. posyp
2. postřik nálevem
3. aplikace nálevu ke kořenům

Příprava zálivky a postřiku

Doporučené množství frassu smíchejte s vodou. Ideální doba louhování je 30 min. – 4 hod. (v případě postřiku skutečně 4 hod.). Po louhování nezapomeňte roztok před aplikací zcedit. V případě zálivky byste totiž měli někde hnojiva více jinde méně a v případě postřiku, by vám frass ucpával trysky rozprašovače.

pexels-cottonbro-studio-4503729

Jak na frass?

(Pokojové) rostliny

Cca 1 čajová lžička v tenké vrstvě rozprášená kolem rostliny v případě posypu. Při metodě posypu je dobré rostliny čas od času zalévat do podmisky, aby hnojivo nezačalo plesnivět či ho skutečně aplikovat ve velmi tenké vrstvě. V případě zálivky, zalévat roztokem jednou za dva až čtyři týdny (záleží na velikosti rostliny), jinak zalévat běžně jen vodou.

Zdravé rostliny (prevence)

Zálivka: 1 čajová lžička (5 ml) na 1 litr vody, průměrně 1× za měsíc. Roztok před aplikací zcedíme.

Napadené rostliny (Záchrana před škůdci)

Zálivka: 1 polévková lžíce (15 ml) na 1 litr vody, 3× týdně aplikovat jako zálivku i postřik na postižená místa rostliny. Roztok před aplikací zcedíme.

Hnojení trávníku

Posypte trávník rovnoměrně rozhozením hnojiva minimálně 4× za rok v poměru 500 g hnojiva na přibližně 25 m2 (5×5 m). Následné zavlažování bude hnojivo v průběhu 14 dnů postupně uvolňovat a zásobovat rostliny živinami. Hnojivo je organické, takže se po trávníku mohou klidně procházet domácí mazlíčci či malé děti. Nijak neškodí zdraví člověka ani zvířat.

grass-2072405_1280

Hnojení stromů

Doporučujeme kolem kmenu hnojit posypem, který se vstřebává postupně s deštěm a zaléváním. Množství hnojiva se odvíjí dle velikosti stromu. Je třeba ho opět aplikovat v tenké vrstvě v kruhu, který má cca 0,5 - 1 metr od kmene stromu. Mohutné stromy ale potřebují hnojiva samozřejmě více.

Možné jsou i ostatní druhy aplikace, ale vyžadují častější opakování. V případě aplikace hnojiva na list postřikem se v tomto případě nesnažíme strom hnojit, ale ochránit ho před škůdci. Využíváme tedy repelentních účinků hnojiva. Pokud chcete strom hnojit, tak ho buď aplikujte posypem či zálivkou.

Speciality a tipy

Jak na potvůrky?

Black Frass není insekticid. Funguje jako chitinový repelent. Frass také způsobuje, že rostlina produkuje vlastní obranu, včetně insekticidních enzymů, alkaloidů a antifungálních metabolitů, které pomáhají odolávat patogenům, škůdcům a nemocem. Jedná se o přirozené procesy rostliny podporující její silnější imunitu a zdraví.

Pro nejlepší efekt kombinujte zálivku na celý povrch půdy kolem rostliny a postřik sprejem na listy.
Účinně funguje proti: mšice bílé, černé i zelené, lalokonosci, dřepčíci a květopasi, housenky (bělásci, buxusová...), slimáci, vlnatkám krvavým, vrtalky, vrtule 
Dobře funguje proti: molice, mravenci 
Slabá účinnost: krtonožka, smutnice

Smutnice

Smutnice trápí velké množství našich zákazníků. Tento odolný škůdce je velký bojovník i proti našemu Black Frassu. Pokud máte tento problém, poslechněte si epizodu podcastu od skvělých Farmářek z paneláku Škůdci pokojových rostlin: Smutnice.

Headliner for reels (4)

Doporučení

Rozprostírat hnojivo v tenké vrstvě. V silné vrstvě může hnojivo plesnivět. Hnojivo dejte na lžičku a lehce do ní klepejte, tím na substrátu vytvoříte vhodný poprašek. Díky tomu se bude lépe vstřebávat a zároveň nebude mít tendence plesnivět. Pokud k tomu přesto dojde ničemu to nevadí, ale můžete hnojivo s plísní lžičkou lehce zahrabat do substrátu a tím zmizí, protože pod povrchem nemá vhodné podmínky. Pokud chcete plísni předejít, můžete hned po aplikaci hnojiva na substrát frass lehce přihrábnout.

Ideální frekvence hnojení: Trávník 4× do roka, květiny 6× do roka, stromy 8× do roka 

Vyhněte se hnojení postřikem před sklizní. 

Hnojivo uchovávejte v suchu. 

Black Frass je organické hnojivo z kvalitního chovu v BIO standardech – jen rostlinná strava, podestýlka z pšeničných otrub. Český původ přímo na naší farmě! Nepřekupujeme! Proto se nemusíte bát žádné toxicity. Vyvážená hodnota NPK v přípravku znamená, že rostliny nejsou unaveny výživou.

Výhody

  • neriskujete spálení rostlin 
  • bez zápachu 
  • bez rizika přehnojení 
  • snadná aplikace 
  • snadno se rozkládá 
  • snižuje náklady 
  • zlepšuje barvu a chuť ovoce a zeleniny 
  • zlepšuje půdu a urychluje výměnu dostupných živin