Maximální využití skleníku na jaře: Tipy pro úspěšné pěstování

Maximální využití skleníku na jaře: Tipy pro úspěšné pěstování

Rozhodli jste se využít skleník na jaře k pěstování rozmanitých plodin? To je skvělý nápad! Skleník totiž nabízí ideální prostředí pro růst a vývoj rostlin, a to i v období, kdy venku ještě není úplně stabilní počasí. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků a využít skleník naplno, přinášíme vám několik užitečných rad a tipů.

pexels-joão-jesus-1084542

Příprava skleníku

Než se pustíte do výsadby, je důležité provést důkladnou přípravu skleníku. To zahrnuje vyčištění prostoru od zbytků z minulé sezóny a kontrolu stavu konstrukčních prvků, jako jsou výztuže a skla. Důležité je také ze skleníku odebrat část půdy, která už je bez živin a místo ní dát nový kompost, který obohatí substrát živinami. Pokud se vám zdá, že je s tím příliš práce, můžete celý skleník pohnojit naším hnojivem Black frass.

Výběr vhodných plodin

Při výběru rostlin, které chcete umístit do skleníku je žádoucí promyslet využití prostoru. Dávat tedy vysoké rostliny a pod nimi můžete ještě pěstovat ty malé. Zároveň pěstovat rostliny, které rychle vyrostou a budou k užitku. Sklidíte je dřív než do skleníku dáte např. rajčata, která v něm zůstanou po zbytek sezóny. Mezi vhodné plodiny patří především rychle rostoucí zelenina, jako je salát, ředkvičky či různé druhy bylinek jako pažitka a bazalka. Tyto plodiny jsou schopny rychle využít prostředí skleníku a poskytnout vám první sklizeň již na začátku jara.

pexels-filipp-romanovski-13286774

Optimální zálivka a hnojení

Při pěstování rostlin v skleníku je důležité zajistit jim dostatečné množství vody a živin. Pravidelná zálivka je klíčová pro udržení optimální vlhkosti půdy, zatímco správné hnojení poskytne rostlinám potřebné živiny pro zdravý růst a vývoj. Organická hnojiva, jako je naše Black frass, jsou výbornou volbou pro pěstování ve skleníku, protože poskytují rostlinám nejen živiny, ale také podporují mikrobiální aktivitu v půdě a zlepšují její strukturu. Naše hnojivo Black frass má navíc repelentní účinky proti škůdcům, takže vaše rostliny budou skutečně krásně prosperovat.

Pravidelná péče a údržba

Denní kontrola rostlin a odstraňování vadných či poškozených částí je základem pro zdravý růst a vývoj. Nezapomínejte také na pravidelné odplevelení a udržování čistoty skleníku. Dodržování těchto jednoduchých postupů péče a údržby zajistí, že vaše rostliny budou růst silné, zdravé a plné vitality.
Kontrolujte také zda nedošlo u rostlin k napadení škůdci a v případě jejich výskytu ihned zasáhněte. Vyhnete se tak stavu, kdy se napadení škůdci stává v podstatě neřešitelným problémem.

pexels-greta-hoffman-7728347

Maximální využití skleníku na jaře vyžaduje pečlivou přípravu a systematickou péči. Nicméně výsledek v podobě hojné úrody a zdravých rostlin za to rozhodně stojí! Buďte připraveni na jarní sezónu a využijte potenciál svého skleníku naplno!