Biologická ochrana rostlin a přírodní metody boje proti škůdcům

Biologická ochrana rostlin a přírodní metody boje proti škůdcům

Každý zahrádkář nebo pěstitel zeleniny se setkal s nepříjemností, kdy se jeho rostliny staly terčem škůdců. Bohužel, chemické postřiky mohou mít vedlejší účinky na životní prostředí a lidské zdraví. Naštěstí existují i přírodní metody, které mohou být účinné při ochraně rostlin a zároveň šetrné k přírodě.

Headliner for reels (10)

Co je biologická ochrana rostlin?

Biologická ochrana rostlin je metoda prevence a řešení škůdců a chorob pomocí přírodních nepřátel škůdců a přírodních produktů. Místo použití chemických pesticidů se při biologické ochraně využívají živé organismy, jako je draví hmyz, který je přirozeným predátorem škůdců. Existují pak různé přírodní přípravky na bázi olejů, které též škůdce zabijí možností je mnoho. Pojďme si je představit.

Přírodní metody boje proti škůdcům

Přirození nepřátelé: Využití přirozených predátorů škůdců je skvělou možností jak snížit jejich množství na vašich rostlinách. Na třásněnky lze použít parazitické hlístice a se mšicemi si zase poradí slunéčka. Mějte ale na paměti, že výskyt škůdce tím snížíte, ale nezbavíte se jich úplně. Je to stejné jako, kdybyste do lesa nasadili vlka a čekali, že zmizí všechna prasata a srnky. To se nestane. Nastolí se určitá rovnováha, která bude funkční v dlouhodobém měřítku. Každopádně množství škůdců bude tak nízké, že téměř nebude škodit vašim rostlinám.

Web - blog (11)

Ochranné rostliny: Některé rostliny mají schopnost odstrašit škůdce svým zápachem nebo chutí. Pěstování těchto rostlin poblíž hlavních plodin může pomoci snížit riziko napadení škůdci. Mezi takové rostliny patří například levandule, která odpuzuje mšice.

Black frass: Stejně jako ochranné rostliny i on bude chránit rostliny svým zápachem. Nebojte lidem frass nesmrdí, ale škůdci moc dobře cítí chitin, který jen v hnojivu obsažen a díky tomu má Black frass repelentní účinky na celou řadu škůdců. Proto pokud ho aplikujete na rostliny a kolem nich, tak značně snížíte pravděpodobnost jejich výskytu.

Použití přírodních insekticidů: Některé přírodní látky, jako je například nimbový olej, mohou být účinné proti určitým druhům škůdců. Tyto látky jsou šetrné k přírodě a mohou být použity jako alternativa k chemickým pesticidům. Zrovna nimbový olej je skutečně účinný proti třásněnkám a je dokonce účinnější než mnohé chemické postřiky.

Výhody biologické ochrany rostlin

  • Snížení použití chemických pesticidů a tím i negativních dopadů na životní prostředí a zdraví.
  • Podpora biodiverzity a zachování přirozené rovnováhy v ekosystému.
  • Méně riziko rezistence škůdců vůči pesticidům.
  • Zdravější a bezpečnější plodiny pro konzumaci.

Web - blog (5)

Biologická ochrana rostlin a přírodní metody boje proti škůdcům představují udržitelný a šetrný přístup k ochraně rostlin a životního prostředí. Jejich použití může přispět k zdravějšímu a bezpečnějšímu prostředí pro vás i vaše rostliny.