Pečujete na podzim správně o rostliny v květináčích?

Pečujete na podzim správně o rostliny v květináčích?

Podzimní dny jsou v plném proudu, a zahrádky a balkóny jsou stále plné květin a rostlin v květináčích. Jak se však o tyto krásy starat, aby přečkaly chladnější měsíce a na jaře znovu rozkvetly? Přinášíme vám několik tipů, jak pečovat o rostliny v květináčích na podzim.

plant-pot-1345371_1280

1. Konec hnojení a zmírnění zálivky

S nástupem podzimu byste měli postupně omezit hnojení rostlin. Rostliny přestávají aktivně růst, a nadměrné hnojení by mohlo poškodit kořeny. Avšak zalévání je stále důležité. V suchém podzimním větru mohou půda a substrát v květináčích rychle vyschnout. Mějte však na paměti, že květiny potřebují méně vody než v letních měsících. Zalévejte střídmě a zkontrolujte vždy, zda je půda opravdu suchá. Nemusíte se bát, že byste něco pokazily rostlina vám dá hned najevo, když se jí nebude něco líbit a stačí zálivku upravit a ona se hned vzpamatuje.

2. Příprava na chladné noci

Podzimní noci mohou být chladné, a vaše květiny v květináčích potřebují ochranu. V noci mohou být vystaveny chladu průvanu, což může poškodit jejich listy. Můžete květináče přenést na teplejší místo, jako je krytá veranda nebo skleník. Pokud to není možné, zabalte květináče do izolačního materiálu či květináč zahrabejte do záhonu, jako kdyby rostlina byla v záhoně zasazená a nebyla v květináči. Půda kolem slouží jako izolace před mrazem a ochrání kořeny. Celou rostlinu také můžete přikrýt pod netkanou textilii, čímž snížíte riziko, že se jí něco stane.

begonias-1603524_1280

3. Pozor na plísně a škůdce

Vlhké a chladné podzimní podmínky jsou ideální pro výskyt plísní a škůdců. Pravidelně prohlížejte své rostliny na příznaky plísní a všímejte si eventuálního poškození. V případě potřeby použijte přírodní repelenty nebo jiné metody regulace škůdců. Odpudivé účinky na škůdce má i naše organické hnojivo Black frass. Pravidelná péče vám může ušetřit problémy v budoucnosti.

4. Podzimní úklid

S opadáváním listů přichází také doba na úklid. Pravidelně odstraňujte uschlé listy a květy z květináčů. Tento materiál na povrchu substrátu by mohl sloužit jako úkryt pro škůdce a skvělé místo pro rozvoj plísní. 

5. Přemýšlejte o přesazení

Pokud máte trvalky nebo bylinky v květináčích, které by mohly mrazem utrpět, může být podzim vhodným časem na přesazení do země. Trvalky, jako je levandule nebo rozmarýn, mohou na jaře opět vzkvétat, pokud mají v zemi dobře zakořeněné kořeny a jsou chráněny před mrazem. Je to něco podobného jako dočasné zasazení rostliny do země i s květináčem, zkrátka možnost jak ochránit kořeny před mrazem. Takže záleží, jestli chcete rostlinu zasadit jen dočasně a pak ji mít zase v květináči a moci s ní volně pohybovat po zahradě či vám nevadí, že se na daném místě zakoření nastálo a už s ní nebudete moci hýbat.

flower-pot-3518973_1280

Péče o rostliny v květináčích na podzim může být výzvou, ale správnými opatřeními mohou vaše rostliny přežít chladná období podzimu a připravit se na tvrdou zimu, následně pak na jaře zase růst v plné rychlosti a krásně kvést. Buďte pozorní k jejich potřebám a buďte odměněni krásnou podzimní zahradou, která vás potěší i v chladných měsících.