Tipy na okouzlující zahradu i na podzim

Tipy na okouzlující zahradu i na podzim

Podzim na zahradě může být stejně důležitý jako jaro či léto. Je to doba, kdy se staráme o poslední zbytky úrody, připravujeme zahradu na zimu a plánujeme vše co chceme na zahradě dělat v nadcházejícím roce. V tomto článku se budeme věnovat důležitým aspektům podzimního zahradničení.

autumn-83761_1280

Péče o rostliny 

Podzim je obdobím, které je zásadní na správnou péči o rostliny. Je čas sklízet zralé plody a semena, která si třeba chceme schovat jako osivo do dalšího roku. Rostliny jako rajčata, papriky a dýně mohou být na vrcholu svého růstu. Někteří rajčata či papriky dávno ze záhonů vytrhali, ale je to velká škoda, okradli se tak o velkou část úrody. Rostlinám sice už žloutnou listy, ale jinak stále plodí. Dokud je nesežehne mráz. Ujistěte se, že berete plody zralé, což vám zaručí lepší chuť a kvalitu. Navíc v případě rajčat byste se mohli otrávit. Zelená rajčata jsou totiž jedovatá.

Péče o půdu

Péče o půdu je zásadní. Podzim je skvělý čas na dodání organického hnojiva do půdy. Samozřejmě toho našeho Blask frass :) Můžete ale do záhonu zarýt i hnůj či kompost, pokud máte. To pomůže připravit zemi na nadcházející sezónu. 

Kompostování 

Podzimní listí a rostliny, které už odplodily, jsou vynikajícím materiálem pro kompostování. Sbírejte listí a jiný organický materiál, a vytvořte tak kvalitní kompost. Bude to cenný zdroj živin pro vaše rostliny. Kompost by neměl chybět na žádné zahradě, je to skutečně užitečný nástroj. Navíc se do něj na podzim a během zimy mohou schovávat různá zvířata. Kompost je ochrání před mrazem. My nejčastěji na jaře vidíme slepýše, jak vylézají z kompostu a chtějí se nahřát na slunci.

compost-419259_1280

Ochrana rostlin

Zabezpečte své rostliny na zimu. Mrazivé noci mohou poškodit citlivé rostliny. Ujistěte se, že kvetoucí rostliny jsou chráněny před mrazem a větrem. Ideální je využití netkané textilie.

Hrabání listí

Hrabání listí je nezbytnou částí podzimního úklidu. Shromážděné listí může být vynikajícím materiálem pro kompost nebo můžete vytvořit jen čistý listový kompost. V podstatě takovou hrabanku, která je ideální do substrátu k pokojovým rostlinám. Zároveň se vyhnete problémům s hnilobou a plísní.

computing-4591223_1280

Úklid nářadí 

Nářadí, které jste používali během sezóny, vyžaduje údržbu. Očistěte je, naolejujte a zabezpečte, aby vám sloužilo co nejdéle. Právě nyní je také dobrý čas na opravu nebo nákup nového zahradnického nářadí. Zkrátka kompletní revize. 

Plánování na příští rok 

Náležitě se připravte na nadcházející rok. Udělejte plán, co budete pěstovat, kde a jak. To vám usnadní nákupy semen a plánování zahrady. Dle toho se také budete snáze rozhodovat, kde půdu obohatit hnojem, kde naším frassem a kde kompostem. Každá rostlina má radši něco jiného.

hedgehog-985315_1280

Pozor na škůdce 

Podzim může být dobou, kdy jsou rostliny více náchylné na škůdce. Zároveň je to i období, kdy se škůdci chtějí před zimou naposledy rozmnožit a tak jich může být značné množství. Buďte pozorní a včas odstraňte případné problémy se škůdci.

Rostliny kvetoucí na podzim 

Nezapomeňte na kvetoucí rostliny na podzim. Nádherné jsou třeba chryzantémy, které vaši zahradu oživí pestrou paletou barev a vůní. To si zkrátka nemůžete nechat ujít!

chrysanthemum-7145348_1280 (1)

Podzimní zahradničení je důležitou součástí údržby zahrady. Správná péče o rostliny a půdu teď, přinese bohatou odměnu na jaře. Dejte si práci a vaše zahrada bude zářit po celý rok.