Balkonové ovoce a zelenina: Jak mít sklizeň přímo z vlastního balkonu

Balkonové ovoce a zelenina: Jak mít sklizeň přímo z vlastního balkonu

Mít čerstvé ovoce a zeleninu přímo z vlastního balkonu je snem mnoha lidí, a díky stále se rozvíjejícím zahradnickým technikám je tento sen snadněji dosažitelný než kdy dříve. Balkonové zahradničení nabízí skvělou možnost využít i malý prostor a vytvořit si vlastní zahrádku, která vám poskytne čerstvé, chutné a zdravé plodiny. V tomto článku si představíme, jak pěstovat ovoce a zeleninu na balkoně, jakým způsobem vybrat vhodné rostliny a jak se o ně správně starat, aby vaše sklizeň byla hojná a úspěšná.

balcony-g827bde60b_1280

I. Výběr vhodného místa na balkoně:

Před začátkem balkonového zahradničení je důležité vybrat vhodné místo na balkoně, které poskytuje dostatek slunečního světla a má dostatečný prostor pro rostoucí rostliny. Většina ovoce a zeleniny vyžaduje minimálně 6 až 8 hodin slunce denně, takže je třeba zvolit místo, které je osvětleno po většinu dne.

Samozřejmě můžete pěstovat rostliny zkrátka jednoduše na celém balkoně. Je ale nutné vybrat vhodné rostliny. Jedny se budou hodit na balkon, který je nasměrovaný na jih a jiné zase dobře porostou na balkoně orientovaném na severní stranu.

II. Vyberte vhodné rostliny:

Při výběru rostlin na balkonové zahradničení je dobré zvolit odrůdy, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách a mají menší vzrůst. Pro ovoce můžete vybrat například jahody, borůvky, černý rybíz nebo mini rajčata. Mezi vhodnou balkonovou zeleninu patří ředkvičky, salát, špenát, paprika nebo fazole. To jsou všechno rostliny, které nepotřebují příliš místa či existují právě speciální odrůdy těchto rostlin, které místo nepotřebují a vystačí si s málem. Zohledněte podmínky na vašem balkonu na jakou světovou stranu je orientovaný případně zda se jedná o zasklenou lodžii. To vše bude ovlivňovat mikromklima na balkoně a je nutné vybrat vhodné rostliny respektive odrůdy, pro které budou tamější podmínky ideální a hezky porostou.

basil-bush-basil-g4084eefac_1280

III. Výběr vhodných nádob:

Důležitým faktorem pro úspěšné pěstování na balkoně je volba správných nádob. Vyberte si dostatečně velké květináče či jiné nádoby, které umožní rostlinám dostatečný prostor pro růst kořenů. Nádoby by měly mít díry pro odvodnění a nádoba by měla mít vždy na dně ještě drenáž, aby se v ní voda skutečně nemohla akumulovat, protože kořeny potřebují mít kolem sebe dostatek vzduchu, aby mohly správně fungovat a přijímat živiny.

IV. Péče o rostliny:

Pravidelná péče o rostliny je klíčem k jejich úspěšnému růstu a hojné sklizni. Pravidelně zalévejte rostliny, ale dbajte na to, aby půda nebyla přemokřená. Přebytek vody může rostlinám uškodit mnohem více než její nedostatek. Začnou hnít kořeny a to je konec, proto je tak důležitá drenáž v květináčích. Na druhou stranu nádoby jsou malé, a tak substrát v nich vysychá poměrně rychle, navíc pokud máte balkon orientovaný na jih, tak se problém ještě prohloubí. Skutečně tedy dbejte na to, aby byl substrát stále přiměřeně vlhký.

Pravidelně odstraňujte zvadlé listy a květy a včas sklízejte plody, díky tomu bude rostlina dál a dál plodit. Pravidelné hnojení organickými hnojivy pomůže rostlinám růst a poskytne jim potřebné živiny.

V. Ochrana před škůdci a nemocemi:

Stejně jako na zahradě, i na balkoně mohou rostliny být napadeny škůdci a nemocemi. Pravidelně kontrolujte rostliny a při zjištění příznaků napadení rychle jednejte. Můžete použít organické postřiky nebo jiné přírodní metody ochrany rostlin. Snažte se ale také rostliny ochraňovat prevencí. Pohnojte je naším hnojivem Black frass, které funguje jako repelent proti škůdcům. Pokud se vám zdá jakýkoliv list jen trochu divný, že by mohl být něčím napaden, odstraňte ho.

garden-ga4cd3a563_1280

Balkonové zahradničení je skvělou možností, jak si vytvořit vlastní zahrádku i na malém prostoru. Správný výběr rostlin, vhodných nádob a pravidelná péče umožní mít sklizeň přímo z vlastního balkonu. Nejenže si tak užijete čerstvé a chutné plodiny, ale i relaxaci a radost z vlastnoručně pěstovaných rostlin.