Návod k použití hnojiva Black Frass

Detailní návod jak používat frass

Frassem se hnojí pokojové rostliny, okrasné keře, květiny, stromy nebo trávníky. Dále používejte na podporu růstu plodin v záhoncích a přípravu záhonů. Frass můžete použít k přípravě půdy před výsadbou v ovocnářství, zelinářství či vinařství. Využití má také při rekultivačních pracích. Lze využít i k nastartování kompostu. Můžete hnojit jak plošně, tak jednotlivě ve všech fázích růstu. Frass je vhodný k ručnímu i strojovému hnojení.
Aplikace může probíhat třemi způsoby:
1. posyp
2. postřik nálevem
3. aplikace nálevu ke kořenům

Příprava zálivky a postřiku

Doporučené množství frassu smíchejte s vodou. Ideální doba louhování je 30 min. – 4 hod. (v případě postřiku skutečně 4 hod.). Po louhování nezapomeňte roztok před aplikací zcedit. V případě zálivky byste totiž měli někde hnojiva více jinde méně a v případě postřiku, by vám frass ucpával trysky rozprašovače.

pexels-cottonbro-studio-4503729

Jak na frass?

(Pokojové) rostliny

Pokojové rostliny. Patří sem: Monstery, Epipremna, Syngonia, Philodendrony, Sansevierie, Asplenia, Peperomie, Dracaeny, Scindapsusy, Voskovky, Begonie,  a další...
Okrasné rostliny. Patří sem: Jiřiny, Pelargonie, Afrikány, Tulipány, Narcisy, Africké kopřivy, Petunie, Chryzantémy, Krokusy a další...

Cca 1 čajová lžička v tenké vrstvě rozprášená kolem rostliny v případě posypu. Při metodě posypu je dobré rostliny čas od času zalévat do podmisky, aby hnojivo nezačalo plesnivět či ho skutečně aplikovat ve velmi tenké vrstvě. Lze ho taky mírně zahrabat lžičkou, aby nebylo zcela na povrchu, čímž se zabrání plesnivění. Kdyby k plísni došlo, stačí ji zasypat substrátem a ona se udusí.

V případě zálivky, zalévat roztokem jednou za dva až čtyři týdny (záleží na velikosti rostliny), jinak zalévat jen vodou.

Rostliny (ani ty pokojové) nehnojíme v zimě, kdy mají fázi klidu. Můžeme jim třeba jednou během zimy přilepšit, ale jinak nechte hnojení zase na jaro.

Zdravé rostliny

Zálivka: 1 čajová lžička (5 ml) na 1 litr vody, průměrně 1-2× za měsíc. Roztok před aplikací zcedíme.

Nezdravé rostliny (podpoření vitality rostlin)

Zálivka: 1 polévková lžíce (15 ml) na 1 litr vody, 3× týdně aplikovat jako zálivku i postřik na postižená místa rostliny. Roztok před aplikací zcedíme.

Hnojení trávníku

Posypte trávník rovnoměrně rozhozením hnojiva minimálně 4× za rok v poměru 500 g hnojiva na přibližně 25 m2 (5×5 m). Při následném zavlažování trávníku či dešti se budou z hnojiva v průběhu několika týdnů postupně uvolňovat potřebné živiny pro trávník. Hnojivo je organické, takže se po trávníku mohou klidně procházet domácí mazlíčci či malé děti. Nijak neškodí zdraví člověka ani zvířat.

grass-2072405_1280

Hnojení stromů a keřů

Stromy. Patří sem: jabloně, meruňky, třešně, slivoně, okrasné stromy, broskvoně a další...
Keře. Patří sem: angrešty, rybízy, růže, komule (motýlí keř), ostružiníky, maliníky, hortenzie a další...

Doporučujeme kolem kmenu hnojit posypem, který se vstřebává postupně s deštěm a zaléváním. Množství hnojiva se odvíjí dle velikosti stromu. Je třeba ho opět aplikovat v tenké vrstvě v kruhu, který má cca 0,5 - 1 metr od kmene stromu. Mohutné stromy ale potřebují hnojiva samozřejmě více. Můžete se také řídit pravidlem "hnojit na šířku koruny". Zkrátka hnojit všude tam, kam dosahují kořeny stromu, což se liší mezi jednotlivými druhy.

Možné jsou i ostatní druhy aplikace, ale vyžadují častější opakování. V případě aplikace hnojiva na list postřikem se v tomto případě snažíme strom rychle pohnojit a dodat mu potřebné živiny, když je patrné, že extrémně strádá z nedostatku potřebných látek pro svůj růst. Rychlým způsobem tak podpoříme jeho vitalitu a bude se tak lépe vypořádávat s biotickými i abiotickými faktory. Pokud chcete strom hnojit, tak hnojivo aplikujeme buď formou posypu či zálivky ke kořenům.

V případě zálivky dáváme opět do litru vody jednu lžičku hnojiva a necháme louhovat až 4 hod. a následně scedíme. Dle velikosti stromu ho pak "zalijeme" určitým množstvím roztoku. K mladému stromu vylijeme například tři desetilitrové konve. Pokud se jedná ale o starou obří třešeň, tak můžeme strom zalít i víc jak deseti konvemi roztoku. 

Jestliže si nevíte rady kolik ve vašem případě hnojiva aplikovat, neváhejte se na nás obrátit.

Hnojivo můžeme aplikovat až 8x ročně. Pokud se jedná o strom, který je na daném místě již dlouho, je možné, že už si tam vyčerpal živiny, takže ho je místě hnojit častěji než čerstvě vysazený stromek, který má kolem sebe hromadu kvalitního substrátu po výsadbě. 

Speciality a tipy

Jak na potvůrky?

Black Frass není insekticid. Obsahuje ale chitin. Frass způsobuje, že rostlina je dobře vyživená a podporuje její vitalitu. Hnojivo významně posiluje stavbu rostlin, čímž pomáhá v jejich obranyschopnosti proti abiotickým (polámání ve větru,...) i biotickým stresorům jako jsou škůdci, plísně,.... Jedná se o přirozené procesy rostliny podporující její silnější imunitu a zdraví.

Pro nejlepší efekt kombinujte zálivku na celý povrch půdy kolem rostliny a postřik sprejem na listy.

Smutnice

Smutnice trápí velké množství našich zákazníků. Tento odolný škůdce je velký bojovník, a proto si s ním rostlina neporadí, i když je díky našemu Black frassu hodně vitální. Pokud máte tento problém, poslechněte si epizodu podcastu od skvělých Farmářek z paneláku Škůdci pokojových rostlin: Smutnice.

Headliner for reels (4)

Doporučení

Rozprostírat hnojivo v tenké vrstvě. V silné vrstvě může hnojivo plesnivět. Hnojivo dejte na lžičku a lehce do ní klepejte, tím na substrátu vytvoříte vhodný poprašek. Díky tomu se bude lépe vstřebávat a zároveň nebude mít tendence plesnivět. Pokud k tomu přesto dojde, ničemu to nevadí, ale můžete hnojivo s plísní lžičkou lehce zahrabat do substrátu a tím zmizí, protože pod povrchem nemá vhodné podmínky. Pokud chcete plísni předejít, můžete hned po aplikaci hnojiva na substrát frass lehce přihrábnout či zasypat trochou substrátu.

Ideální frekvence hnojení: Trávník 4× do roka, květiny 6× do roka, stromy 8× do roka 

Vyhněte se hnojení postřikem před sklizní. 

Hnojivo uchovávejte v suchu. 

Black Frass je organické hnojivo z kvalitního chovu v BIO standardech – jen rostlinná strava, podestýlka z pšeničných otrub. Český původ přímo na naší farmě! Nepřekupujeme! Proto se nemusíte bát žádné toxicity. Vyvážená hodnota NPK v přípravku znamená, že rostliny nejsou unaveny výživou.

Výhody

  • neriskujete spálení rostlin 
  • bez zápachu 
  • bez rizika přehnojení 
  • snadná aplikace 
  • snadno se rozkládá 
  • snižuje náklady 
  • zlepšuje barvu a chuť ovoce a zeleniny 
  • zlepšuje půdu a urychluje výměnu dostupných živin