Jak vybrat nejlepší sazenice a semena pro vaši zahradu

Jak vybrat nejlepší sazenice a semena pro vaši zahradu

Zahrada, plná květů, zeleně a barevných plodů, může být jakýmsi rájem pro ty, kteří si rádi užívají čerstvého vzduchu a spojení s přírodou. Pokud se chystáte začít pěstovat své vlastní rostliny, může to být přesně to co čekáte. Nicméně, výběr správných sazenic a semen může být trochu matoucí. Každá rostlina má své vlastní požadavky na pěstování, a každá odrůda může mít své vlastní vlastnosti. Ve skutečnosti, když si člověk poprvé stojí před regály plnými semen a sazenic, může to být poněkud přehlcující.

Nenechte se ale unést. V tomto článku si přiblížíme, jak vybrat nejlepší sazenice a semena pro vaši zahradu. Bude to průvodce plný užitečných rad a doporučení, které vám pomohou začít s vaším pěstebním dobrodružstvím co nejsnadněji a nejúspěšněji. Připravte se na to, že se stanete součástí krásného procesu, kdy malé semínko roste a proměňuje se ve zdravou, krásnou rostlinu, která bude ozdobou vaší zahrady a zároveň vám poskytne spoustu radosti a užitku.

seedlings-7110591_1280

1) Promyslete si co chcete pěstovat za druhy rostlin

Prvním krokem při výběru sazenic a semen je zvážení, jaké druhy rostlin chcete v zahradě pěstovat. Mějte na paměti faktory jako je velikost zahrady, expozice slunci, typ půdy a klimatické podmínky. Rozhodněte se, zda chcete pěstovat květiny, zeleninu nebo byliny, a důkladně si promyslete, jaké rostliny vám budou nejvíce vyhovovat.

2) Vyberte vhodnou odrůdu rostliny

Při výběru odrůdy rostliny dbejte na to, aby odpovídala podmínkám vaší zahrady. Zjistěte, které odrůdy jsou nejvhodnější pro váš region a pro dané podmínky růstu. Ujistěte se, že zvolená odrůda má vlastnosti, které vám vyhovují, jako je odolnost vůči chorobám, výnosnost nebo specifické estetické vlastnosti. V případě zeleniny, že vám bude chutnat. Dobré je taky volit odrůdu dle toho, kdy chcete plodiny sklízet. Od rajčat, paprik či salátů existuje mnoho ordůd a dělí se na rané, které se sklízí velmi brzo, středně rané a pozdní, které budete sklízet koncem léta.

arugula-762557_1280

3) Vyberte vhodný obchod, kde semena koupit

Důležitým faktorem při výběru sazenic a semen je i výběr vhodného obchodu, kde je koupit. Zvolte si spolehlivého dodavatele, který nabízí široký sortiment kvalitních produktů. Vyhněte se obchodům, které nemají dobrou pověst nebo nabízejí nekvalitní zboží, což jsou často supermarkety. Nejlepší semena a sazenice dostanete od malých českých pěstitelů či třeba od sousedky. Dbejte také na to, aby se jednalo o čerstvá semena a pytlíček třeba neměl po datu spotřeby. S časem se totiž velmi snižuje klíčivost semen.

4) Někdy je lepší koupit rovnou sazenice

V některých případech může být lepší investovat do již vzrostlých sazenic namísto semen. Sazenice mají vyvinutější kořenový systém a mohou snáze odolat nepříznivým vlivům jako jsou výkyvy počasí na vaší zahradě či nedostatečná zálivka, protože třeba nejste na zahradě každý den, abyste mohli kontrolovat zda mají rostliny dostatek vláhy. Pokud máte omezený čas nebo zkušenosti s pěstováním ze semen, může být nákup sazenic výhodnější volbou. Některé rostliny jsou náročnější na pěstování, a tak je pro začátečníka lepší koupit již vzrostlou rostlinu, která bude lépe snášet jeho začátečnické chyby.

agriculture-1850891_1280

5) Pusťte se do pěstování

Nakonec přijde čas na samotné pěstování. Dbáte na pravidelné zalévání, hnojení a odstraňování plevelů. Sledujte růst vašich rostlin a přizpůsobujte péči podle potřeb jednotlivých druhů. S dostatečnou péčí a pozorností můžete vychovat krásnou a úrodnou zahradu plnou zeleně a květů.