Jak prodloužit kvetení a udržet květiny zdravé a atraktivní

Jak prodloužit kvetení a udržet květiny zdravé a atraktivní

Květiny představují skvostný doplněk každé zahrady, balkónu či interiéru. Jejich krása a vůně dokáží oživit prostor a přinést radost nejen nám, ale i okolním lidem. Jak však zajistit, aby kvetení trvalo co nejdéle a květiny zůstaly vitální a krásné? V tomto článku se podíváme na několik klíčových strategií, které vám pomohou prodloužit dobu kvetení a udržet vaše květiny zdravé a atraktivní.farmhouse-4498089_1280

Správná volba květin

Základem je vybrat si květiny, které jsou vhodné pro váš konkrétní prostor a podmínky. Každá květina má specifické nároky na světlo, vlhkost, půdu a teplotu. Vyberte květiny, které jsou kompatibilní s vaším prostředím, ať už jde o zahradu nebo interiér. Při výběru se zaměřte také na květiny, které mají dlouhou dobu kvetení. Pokud to uvedeme na příkladu, takové sněženky či okrasné fialky rostou skutečně překrásně, ale odkvetou za skutečně velmi krátkou dobu. Zkuste tedy raději levanduli či řebříček. Dlouho kvetou a navíc jsou to oboje léčivky.

Přiměřená zálivka

Správná zálivka je klíčová pro zdravý růst a kvetení květin. Každá květina má své specifické požadavky na zálivku. Některé květiny preferují střídání období sucha a zalévání, jiné zase potřebují pravidelnou zálivku. Důležité je zabránit jak nadměrné, tak nedostatečné zálivce, která může způsobit vadnutí nebo hnilobu kořenů. Pokud se tak začne dít, tak první čeho se rostlina zbaví budou květy, protože v tu chvíli nemá energii na rozmnožování a všechnu energii si chce nastřádat na přežití obtížných podmínek.

african-daisy-6315631_1280

Dobrá půda

Kvalitní půda je základem úspěšného pěstování květin. Vybírejte substrát, který odpovídá požadavkům konkrétních květin. Dobře odvodněná půda s dostatečným obsahem živin bude podporovat zdravý růst a kvetení rostlin.

Pokud se jedná o pěstování v nádobách nezapomeňte na drenáž na dně nádoby, aby nedocházelo k přemokření substrátu. Samozřejmostí by měly být i díry na dně nádoby, aby mohla přebytečná voda odtéct pryč.

Hnojení

Pravidelné hnojení je nezbytné pro udržení zdravých a vitálních květin. Používejte hnojiva s vhodným složením živin pro daný druh květin. Množství a frekvenci hnojení upravte podle růstových fází květin. Některé rostliny mohou být náročnější na živiny během kvetení. Pokud chcete, aby vaše rostliny kvetly co nejdéle, je důležité v době kvetení hnojit hnojivem s nízkým obsahem dusíku a naopak s vysokým obsahem draslíku, který podporuje kvetení. Dusík totiž zase podporuje růst. Vy už však máte rostlinu vzrostlou a teď chcete, aby kvetla, proto draslík. Můžete ale klidně hnojit dále běžným hnojivem, které také obsahuje určité množství draslíku a má vyvážený poměr i dalších živin. Záleží, jak si troufáte, zda dokážete dát rostlině vždy ty živiny, které potřebuje. Pokud si tím nejste jistí, tak zkrátka jí vždy dávejte něco univerzálního, kde je od všeho trochu.

Odstranění odkvetlých květů

Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podporuje další kvetení a prodlužuje dobu, po kterou bude rostlina kvést. Zabraňuje též vytváření semen, což může rostlinu oslabit. Když květy budete uštipovat, často se stane, že nasadí na další květy a třeba jich bude mít ještě víc než předtím. Nejlépe se nám to osvědčilo s motýlím keřem a africkými kopřivami. Obě rostliny, když jim uštípnete odkvetlé květy, tak nasadí dva nové. Sice menší, ale nové krásně barevné a jsou ještě k tomu dva. Paráda!

butterfly-6114313_1280

Sluneční světlo

Většina květin potřebuje dostatek slunečního světla pro zdravý růst. Umístěte květiny na místo, kde budou dostávat potřebné množství světla. Při nedostatečném světle mohou rostliny vykvétat slabě nebo vůbec. Rostlina při kvetení totiž spotřebuje obrovské množství energie, a tak potřebuje také dostatek světla na fotosyntézu, aby si mohla novou energii pro své kvetení znovu vytvořit.

 

Ochrana proti škůdcům a chorobám

Pravidelně kontrolujte květiny na příznaky škůdců a chorob. Při zjištění problému zasáhněte co nejdříve vhodným způsobem, aby se problém nepřenesl na ostatní rostliny. Škůdci a choroby rostliny oslabují, a tak pak následně opět nemají energii na kvetení. V horším případě mohou být patogeny tak oslabené, že je to stojí život. 

Péče v zimě

Některé květiny mohou potřebovat zvláštní péči během zimního období. Některé potřebují přikrýt, aby nenamrzly. Jiné potřebují přemístit do interiéru a další mohou potřebovat zazimovat. Zimování platí třeba pro kaktusy, když je zazimujete budou v příštím roce kvést jako oživot, pokud ne, může je to opět klidně stát i život. Bez zimování se totiž velmi oslabují, mohou hnít či se vytahovat a to pro ně není vůbec nic dobrého.

Pravidelná údržba

Květiny vyžadují pravidelnou údržbu, jako je stříhání, podpírání, přesazování či již zmíněné hnojení. Tímto způsobem udržíte rostliny v optimálním stavu pro kvetení.

cactus-680842_1280

Prodloužení kvetení a udržení květin zdravých a atraktivních vyžaduje péči, pozornost a pravidelnou péči. S těmito tipy můžete dosáhnout nejen nádherného kvetení, ale i dlouhodobé radosti z vaší květinové zahrady či domova.