Ochrana před škůdci a chorobami: Přírodní metody a prevence ve zdravé zahradě

Ochrana před škůdci a chorobami: Přírodní metody a prevence ve zdravé zahradě

V každé zahradě se občas mohou objevit škůdci a choroby, které mohou poškodit naše rostliny a narušit jejich zdravý růst. Mnozí z vás však preferují přírodní přístup k zahradničení, bez použití chemických pesticidů a fungicidů. Tedy aspoň doufáme.
Je možné ochránit vaše rostliny před škůdci a chorobami pomocí přírodních metod a prevence, které minimalizují negativní dopady na životní prostředí a zároveň udržují vaši zahradu zdravou a vitální?

pexels-kampus-production-7658812

Přírodní prevence

Prvním krokem k ochraně naší zahrady před škůdci a chorobami je prevence. Zdravý a silný ekosystém je klíčovým faktorem pro odolnost rostlin proti.. no proti všemu. Následující metody pomáhají posílit zdraví rostlin a minimalizovat riziko škůdců a chorob:

Pěstování odolných odrůd

Vyberte si odrůdy rostlin, které jsou známé svou odolností vůči škůdcům a chorobám. Informujte se v místních zahradnických centrech o nejvhodnějších odrůdách pro vaši oblast. Můžete se také zeptat formou příspěvku v různých facebookových skupinách zaměřených na zahradničení. 

Správná výsadba

Dbejte na správnou vzdálenost mezi rostlinami, to umožní dostatečnou cirkulaci vzduchu, což snižuje riziko vzniku plísní a škůdců.
U rajčat, která jsou na plísně hodně náchylná, je dobré dávat pryč spodní listy. Spodní listy totiž právě nejvíc nasávají vlhkost z půdy, a tak pak celá rostlina plesniví.

Zdravá půda

Dodržujte správné zásady pěstování, jako je obohacování půdy kompostem, využívání organických hnojiv jako třeba našeho Black frass a pravidelné udržování optimálního pH půdy. Naše hnojivo Black frass, nejen že obohacuje půdu o živiny a tím dělá rostliny silné, ale taky má přirozené repelentní účinky proti škůdcům, a tak je ideální volbou právě pro vás.


Pokud se vám zdá, že půda není optimální a rostliny začínají strádat je na místě hnojit. Nikdy to ale s hnojením nepřehánějte. Přehnojení je totiž pro rostliny mnohem horší problém, než když se nehnojí.

Zálivka

Nezapomeňte na dostatečnou zálivku, ale zároveň se vyhýbejte přebytečné vlhkosti, která může podporovat výskyt plísní a chorob. Kořeny mohou z přebytku vody začít hnít a tak rostlina nemůže z půdy čerpat vodu a živiny, začne tedy rychle umírat. Udržujte tedy optimální vlhkost půdy.

pexels-kampus-production-7658821

Přírodní metody boje proti škůdcům

Pokud se škůdci přesto objeví, existuje několik přírodních metod, jak s nimi bojovat:

Ruční sběr

Pravidelně prohlížejte rostliny a sbírejte ručně viditelné škůdce, jako jsou slimáci, housenky a řada dalších. Ano, je to piplačka, ale často to stačí. Rostliny se s určitým množstvím škůdcům vypořádají samy, a když jich pár ještě odstraníte, tak jim to hodně pomůže.

pexels-egor-kamelev-1119582

Biologická kontrola

Podporujte přirozené nepřátele škůdců. Můžete vysazovat rostliny, které je přitahují, nebo použít biologické přípravky, které obsahují živé organismy, jež škůdce likvidují.

Snižujte také množství organismů, které se naopak o škůdce starají. Nejběžnějším příkladem takového zvířete jsou mravenci. Mravenci se starají o mšice, chrání je před slunéčky, protože milují tekutinu, která mšicím vytéká ze zadečku tzv. medovice. Snižujte tedy množství mravenců, aby se jich méně staralo o mšice a snižte tak množství mšic.

Přírodní repelenty

Používejte přírodní repelenty, jako je česnekový extrakt, roztok mýdla nebo bylinné odvary, které odpuzují některé škůdce. Využijte již zmíněné naše hnojivo Black frass, které má také repelentní účinky proti škůdcům.

Přírodní metody boje proti chorobám

Pro prevenci a kontrolu chorob lze využít následující přírodní metody:

Správné odstranění postižených rostlin

Pokud se objeví příznaky choroby, postižené rostliny okamžitě odstraňte, abyste zabránili šíření choroby na zdravé rostliny. Rozhodně je nedávejte do kompostu, ale zničte je. Pokud máte na zahradě ohniště, můžete je spálit. Pokud ohniště nemáte vyhoďte je do popelnice, zkrátka ať skutečně zmizí z vašeho pozemku. S chorobami nejde moc nic dělat, když se vyskytnou, proto je nutné včas zasáhnout.

pexels-nika-zhorzholiani-2410128

Osvědčené bylinné odvary

Využijte bylinné odvary, jako je odvar z kopřivy nebo heřmánku, které mají antimikrobiální a antifungální účinky. Jak jsme psali je lepší vše spálit pro jistotu, pokud je to ale pro vás příliš radikální počin, zkuste odvar. Sice asi chorobu zcela nezničí, ale aspoň ji zmírní a je větší šance, že se s ní rostlina dokáže vypořádat.

Pravidelné prořezávání

Provádějte pravidelné prořezávání, které pomáhá zvětšovat průchody vzduchu mezi rostlinami a snižuje množství vlhkosti, ve které se choroby mohou šířit. Choroby milují vlhkost, a proto když ji snížíte, tak rostlinám výrazně pomůžete. Přitom je to tak snadné. Zkrátka přiměřená zálivka je základ.

pexels-pixabay-459369

Ochrana před škůdci a chorobami v naší zahradě je možná pomocí přírodních metod a prevence. Správná péče o rostliny, výběr odolných odrůd, podpora přirozených nepřátel škůdců a použití přírodních repelentů pomůže udržet vaši zahradu zdravou a vitální. Dodržování správných zásad závlahy, hnojení a pravidelného prořezávání přispěje k odolnosti rostlin proti chorobám. Přírodní metody jsou šetrné k životnímu prostředí a umožňují nám užívat plodů vaší práce - krásné a zdravé rostliny bez použití chemických látek. S pomocí těchto přírodních metod můžete vytvořit zdravou a udržitelnou zahradu plnou života a radosti z jejího pozorování. Pamatujte, že příroda je vaším nejlepším spojencem a s její pomocí můžete dosáhnout skvělých výsledků při ochraně a péči o vaše rostliny.