Nedostatek času: Jak pěstovat rostliny a udržovat zahradu s omezeným časem

Nedostatek času: Jak pěstovat rostliny a udržovat zahradu s omezeným časem

Mnoho lidí se dnes potýká s nedostatkem času, a to i při péči o svou zahradu a pěstování rostlin. Každodenní hektický životní styl, pracovní povinnosti a rodinné závazky, to vše často limituje čas, který můžeme věnovat zahradničení. Nicméně, i při omezeném časovém rozpočtu je možné mít krásnou a dobře udržovanou zahradu plnou zeleně a květin.

pexels-joão-jesus-1084540

Plánování a výběr rostlin

Prvním krokem je stanovení priorit a cílů pro zahradu. Chcete mít zahradu hlavně k jídlu či na ozdobu, plnou všech možných barev. Zvažte, jaký druh zahrady si přejete (vhodný pro domácí mazlíčky, pro děti či na sešlosti u grilu) a jaké rostliny jsou pro vás nejdůležitější (málo alergenní, kvetoucí po celou sezónu,..). Poté vyberte rostliny, které odpovídají vašim časovým možnostem a nárokům na péči. Volba odolných a nenáročných druhů rostlin vám usnadní údržbu a minimalizuje čas, který musíte věnovat jejich péči.

Vyberte si například rostliny, které jsou odolné vůči suchu. Budete následně trávit méně času se zaléváním. Každá ušetřená minuta se hodí. Navíc, když budete vědět, že už je čas zalít, ale zrovna nebudete mít čas, nebudete muset se tolik stresova, rostliny to vydrží zkrátka ještě nějakou dobu navíc.

Efektivní zahradní práce

Optimalizace prostoru a využití zahradničení v nádobách je skvělým způsobem, jak snížit čas strávený na údržbě zahrady. Nádoby umožňují pěstování rostlin na omezeném prostoru a s menší námahou při odplevelování a mulčování. Zvažte také použití zahradních pomůcek a nástrojů (zavlažovací systémy a nebo mechanické stroje).

Zavlažovací systémy

Co se týče zavlažovacích systémů, nejlepší je kapková závlaha. Rostlina dostane vody, kolik potřebuje a zároveň spoustu vody ušetříte. Při kapkové závlaze se totiž využije až 90 % vody, kterou rostlině dáte k dispozici. Zatímco při běžné zálivce konví je to jen kolem 60 - 70 %. Zbytek vody totiž ulpí na listech rostliny a zkrátka se vypaří do ovzduší dřív, než se dostane ke kořenům rostliny, která by je mohla využít pro svoji potřebu.

Mechanické stroje

Pokud se podíváme blíže na mechanické pomocníky, v dnešní době asi už člověka nenapadne sekat trávu kosou a použije sekačku. To, ale není jediný pomocník, kterého si můžete pořídit. Třeba taková motorová pila také není od věci. Co už vás ale možná nenapadne si pořídit, je kultivátor a přitom také ušetří spoustu času a práce. Místo rytí stačí trocha elektřiny a stroj si s tím poradí. V podstatě se jedná o zařízení, jehož ústrojí z nožů rychle rotuje v půdě, čímž ji rozrušuje do hloubky 18 - 20 cm. Tím umožní přístup vzduchu do půdy, zároveň lze využít i k jejímu promísení s kompostem nebo hnojivy. Díky tomu uděláte spoustu práce velmi snadno a rychle a to se vyplatí.

Časově úsporné zahradnické techniky

Existuje mnoho strategií a technik, které vám pomohou minimalizovat čas strávený na běžných údržbových činnostech. Například správné mulčování pomáhá udržovat půdu vlhkou a potlačuje růst plevelů. Jako mulč můžete využít posekanou trávu přímo ze zahrady či zakoupit kůru na mulčování. Správné zavlažování jak jsme již zmínili před chvíli a hnojení rostlin organickými hnojivy také snižuje nutnost časté a zdlouhavé péče. 

Zvažte také automatizované systémy zavlažování v případě zahrady a osvětlení, pokud se jedná o pěstování pokojových rostlin. I to vám vám ušetří čas a energii.

pexels-photomix-company-1002703

Organizace a plánování

Důkladné plánování je klíčové pro efektivní využití omezeného času, který máte k zahradničení k dispozici. Vytvořte si zahradnický plán a časový rozvrh, ve kterém si naplánujete jednotlivé úkoly a práce na zahradě. Využijte sezónní pracovní seznamy a úkoly, které vám pomohou udržet si přehled a správně rozvrhnout práce. Na Googlu jich je plno. Checklisty, kde si můžete odškrtnout, co vše už jste zvládli udělat. Kalendáře, ve kterých je napsáno, co se má dělat v kterou roční dobu. 

A i vy sami si vytvořte zahradnický kalendář, ve kterém budete mít přehled o důležitých termínech a údržbě jednotlivých rostlin, které pěstujete na zahradě. Zkrátka svůj vlastní kalendář udělaný na míru vašim potřebám a vašim vybraným rostlinám.

Rady pro vyrovnání se s neočekávanými situacemi:

Vždy je důležité být flexibilní a připravený na neočekávané události. Rostliny mohou být postiženy škůdci, chorobami nebo nepříznivým počasím. Je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a včas reagovat na případné problémy. Naučte se delegovat nebo přijmout pomoc od rodiny nebo sousedů, kteří vám mohou pomoci s údržbou zahrady, zejména v době, kdy nemáte dostatek času. Hlavně se ale snažte všem možným problémům předcházet.

Předcházení problémů, totiž zabere mnohem méně času, než pak vzniklé problémy řešit. Dejte tedy rostlinám nutné minimum času, který si žádají a ony se vám odvděčí tím, že skutečně nebudou potřebovat žádný váš čas navíc. Budou vám dělat už jen radost.

pexels-karolina-grabowska-4750311

I při nedostatku času je možné mít krásnou a udržovanou zahradu. Plánování, výběr vhodných rostlin, efektivní zahradní práce, časově úsporné techniky, organizace a plánování jsou klíčové pro úspěch. Pamatujte také na flexibilitu a schopnost přizpůsobit se neočekávaným situacím. S dobře promyšleným přístupem a využitím času efektivně lze i s omezeným časem dosáhnout krásné a zdravé zahrady.